Но да караме с новините подред. Телефоните по-скъпи със 17% от днес, уточнява "Труд". От полунощ импулсите вече се плащат по 8,4 ст. Вместо досегашните 7,2 ст. А месечната абонаментна такса в големи градове като София се увеличава с 27% и вече е 8,40 ст. И това е само първата от лошите първомайски новини.
"Новинар" съобщава и за поскъпване на тока с 15% от лятото. Но по лошото, отбелязва изданието, е друго - задава се провал с матурите. Пробните матури, насочени на 8 и 11 май, може и да не се проведат поради липса на средства. За целта било необходимо министерството на науката и образованието да преведе на инспекторатите около 224 000 лв. Вчера е бил крайният срок за превеждането на сумата. Но новият главен секретар на министерството още не е официално встъпил в длъжност, никой не е разписвал ведомости. А пари били необходими и заради тиражирането на произведенията от конспекта по литература. Преди месец просветният министър Владимир Атанасов е обещал, че тези произведения ще бъдат отпечатани.
"Демокрация" пък говори за корупция в левицата, позовавайки се на Николай Камов от движение "Социалдемократи". Левицата е отчела разединение, лоша кампания и неадекватни послания на кметските избори в Русе и Благоевград, но проблемът според Камов е и в това, че БСП се е превърнала в заложник на групови и корпоративни интереси. Причина за лошия резултат било и участието на бившите кметове Паскалев и Калчев в правителството.
"Труд" е съгласен и отбелязва в представителното социологическо проучване на броя си, че расте огорчението от правителството. 52 % от българите са огорчени и само 17% все още таят надежди в кабинета. А над 20% вече смятат, че новият кабинет работи много по-лошо от правителството на Иван Костов.
"Демокрация" в коментар "Да живей, живей труда" подчертава, че едва ли може да се очаква да пърхаме от радост на този ден. Синдикатите могат да си честват 1 май, червените да се разходят със знаменца по алеите на парка, но какво от това. Днешното ни дередже едва ли създава празнично настроение. А иначе нито един почивен ден никога не е излишен.
За бунт в Долня Диканя срещу асфалтова база съобщава "Монитор". Селяните заплашвали да блокират международния път за Кулата, ако не се спре безобразието, защото строежът застрашавал 4000 декара най-плодородна земя в областта. "Демокрация" пък пренася до читателите си предупреждението на полицията да се пазим от крадци по празниците. Да затваряме добре врати и прозорци, да не оставяме ключа на лесно място и ако ходим някъде, да молим съсед да наглежда жилището ни.
"Весели празници" ни желае и "24 часа" и подробно уведомява читателите си за всички заплахи по пътищата, публикувайки пътна карта на България с "отсечките на смъртта". Проблемът бил и да няма смазани в църквите (след злополучния опит в "Индиго). За целта свещениците били специално инструктирани.
"Монитор" твърди, че 38 църкви в София могат да се окажат особено опасни по Великден поради това, че не отговарят на правилата за евакуационна и противопожарна безопасност. Като особено опасна полицията посочва църквата "Св. Петка Самарджийска" в подлеза на ЦУМ.
"Затвориха 20 църкви до Великден", потвърждава "Стандарт". След което в предпразнично статистическо проучване отбелязва, че българинът вече е намалил и употребата на основни храни като прясното мляко. За сметка на това бил наблегнал на алкохола и пести за ракия.
"Дума" пък излиза празнично със заглавието "Царят е гол". Думите са на лидера на левицата Станишев, произнесени в специално обръщение по повод празника. Първи май е ден на социалния протест, са призовали от БСП с обяснението, че те вече не вярват на правителството на НДСВ, на България и трябвало друго правителство и нови министри.
А синдикатите заплашват със стачки заради опитите да се правят още промени в Кодекса на труда, съобщава "Дневник". Съществува ли НДСВ, пита също от страниците на "Дневник" писателят Бойко Пенчев. И пита: докъде се простира волята на Симеон и откъде започва волята на разни лобита. Единственият, който има обаче смисъл да бъде питан, се казва Симеон Сакскобургготски. А той, подчертава авторът на коментара, няма как нито да бъде питан, нито да бъде държан отговорен - защото не е по парламентарна, а по Божия воля премиер на българите. Или поне като такъв се държи.
Сигурно заради това известният автор на анимационни филми Слав Бакалов пък на свой ред пита от страниците на "Демокрация: "наистина ли съществува народът?" И ни призовава - пред Великденските празници - да се опитаме да изкореним вечния недъг на българина - завистта. И да се научим да обичаме не само бедния и нещастния (равни в беднотията), но и преуспяващия. Което означава, подчертава Слав Бакалов, поне да опитаме да се порадваме на постигнатото от другите като на нещо свое, а не само да затъваме в глупости.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!