Данните са различни, защото различните издания се основават на информацията на различни източници. Един човек е загинал, а няколко десетки са ранени при вчерашното земетресение, разтърсило Сърбия, Македония, България и северна Гърция. Загиналият е Мехмед Салибичай, бръснар от Гниляне, град в южно Косово, пише "Труд". Епицентърът е бил на 280 км южно от Белград, близо до град Витиня с магнитуд 5,1 по скалата на Рихтер.
Става дума за тектонски размествания на земни пластове и са възможни нови трусове, отбелязва "Труд", позовавайки се на белградската агенция ТАНЮГ.
Епицентърът е около Скопие, твърди пред "Монитор" и "24 часа" шефката на Сеизмологичния център на БАН Румяна Главчева. Земетресението е сравнително плитко, на 10 км под земята в рамките на земната кора, обяснява сеизмоложката. Според нея това означава, че следват много вторични трусове. Трусът обаче изкара на улицата паникьосани софиянци, съобщава "Новинар".
Трусът усетен най-силно в София и Благоевград. Паника в половин България, допълва "24 часа". Мъж пострада, майки тичат към забавачките да си вземат децата, падат мазилки, дрънчат прозорци, телефоните блокират за 50 минути, обобщава "24 часа" вчерашната суматоха. Луда паника във високите сгради, подсилва картината "Труд". Страшно беше на 19-ия етаж на страдата на КНСБ по време на земетресението, заявяват пред изданието профсъюзни служители.
Софиянец пострада при земетресението, изтъква още "Труд". Земният трус събори вчера тежки метални предмети върху краката на столичанина В.П. Земетресението заварило работника на строеж в жк "Дружба". В София земята е люляна 268 пъти за век и половина, изважда архивите "Труд". Столицата вече е преживяла ужаса на земетресение от седма степен по скалата на Рихтер през 1858 г., отбелязва изданието.
Панелките и другите жилищни сгради трябва да издържат на трус от 7-а степен по скалата на Рихтер. За обществените сгради нормативът бил 8-а, обяснява пред вестника арх. Димитър Кръстев по повод вчерашното земетресение.
Като че ли природната стихия ни подканя да бъдем по-скромни, да не забравяме кои сме и откъде сме дошли. И ни зове да сме по-сплотени един за друг. Не само в мига, когато се чувстваме слаби, пише в редакционния си коментар "Труд". Вчера един мъдър мъж - Дончо Цончев, каза: "Всеки ден умират близки хора, а се раждат само непознати". Инстинкт е опасността да ни прави близки. Съзнание е, когато в радост и мъка можем да бъдем заедно.
Буш ни окуражи за НАТО, вълнува се "Новинар". Сакскобургготски разговаря половин час с американския лидер. Президентът не е казал какви са шансовете за покана за Прага, но окуражил София да продължи реформите, допълва по-неутрално "Монитор".
"По-спокоен съм за НАТО. Вашингтон ни иска в алианса", подчертава "24 часа" казаното от премиера в интервю за Си Ен Ен. България полагала всички усилия, за да заслужи подкрепата на САЩ. По-благосклонното отношение към нас се дължало на извършената работа, подкрепата за нас от страна на Гърция и Турция и събитията от 11 септември м.г.
Грози ни национализъм, ако не ни вземат в пакта, предупреждава междувременно "24 часа". Излиза, че според проучване на МБМД над 70% от нашенци биха гласували за националистическа партия, пише и "Новинар". Докато във Франция неочакваното участие на националиста Льо Пен на балотажа на президентските избори вдъхна живот на кошмарите на демократично настроените люде, у нас проучване на МБМД предизвиква оживена дискусия. Утеха са данните от същото допитване, според които в същото време българите не хранят омраза към малцинствата. 66,3% не подкрепят политическа сила, която би ограничила сериозно правата на етническите малцинства у нас. Види се, коментира "Новинар", че въпреки отрицателните настроения спрямо манталитета на ромите славата ни на толерантен народ не е случаен мит. Успехът обаче на Льо Пен е удар върху безукорната представа за така наречените утвърдени демокрации, която в последните години бе насаждана у нас с помощта и на политическата пропаганда. Едно разочарование от Европа, съчетано с все по-чувствителното обедняване у нас, би забъркало взривоопасна смес, прогнозира изданието.
Удържимият възход на Льо Пен е озаглавен анализът на Иван Кръстев на страниците на "Труд". Жан-Мари льо Пен не е проклятието и заплахата, той е по-скоро спасението и срамът на френската политическа система. Днес, пише политологът, френската демокрация има своя опасен противник и с това върна своя смисъл. В мига, в който Льо Пен стигна до втори тур, Франция в миг забрави колко отегчителен изглеждаше Ширак. Днес Ширак е каузата, политикът, който трябва да спре фашизмът, изтъква Иван Кръстев. И той ще го спре. Но кой ще спре надигащото се недоверие в политиката? По това България и Франция си приличат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!