"Новинар" излиза на първа страница с думите на финансовия министър Велчев, че имало сценарий за дестабилизация на кабинета. Според "Стандарт" две фирми всъщност клатели кабинета и това били "Софарма" и "Балканфарма". "Дума" пък брои досегашните вотове на недоверие за последните 12 години и ги изкарва цели 17. Мнението на "Дума" обаче е, че вотът срещу Симеон се е обърнал и срещу СДС.
Като метафора на дебатите "Новинар" пък съзира признанието на Тошо Пейков от мнозинството, че е дал вота на психоаналитик, след което коментира, че нещата са направо за психиатър. Защото - пита "Новинар", как така цял народ можа да усети хаоса с лекарствата, а само царските избраници - не. И що за диалог е това - чуди се изданието. Питат царските избраници защо аптекарят трябва да продадва ампула аналгин за 57 ст., когато я купува за 66 ст., а те отговарят: "Вие защо източихте Кремиковци?". Питат ги защо сложихте 20% ДДС върху лекарствата, когато в много страни от Европа е 5%, а те отговарят - "Вие като вдигнахте лекарствата преди две години, защо никой не протестира".
"Идете си, г-н премиер!" - това е водещото заглавие на "Демокрация". Гаф с АЕЦ "Козлодуй", скандал с продадените митници, нараснали данъци - какво още трябва да се случи, за да се поиска вот на недоверие на правителството - това са обвиненията на синята лидерка Екатерина Михайлова, произнесени вчера в парламентарната зала. В коментарната си рубрика "Демокрация" определя случващото се като проява на "жълт език". Защото лекарствата поскъпнаха. Хаосът с цените им блокира доставките за болниците. Скочиха и цените на бебешките млека. Опозицията обясни всичко това на премиера на ясен български език, твърди "Демокрация". Той обаче си е имал предварително написано слово. И си го прочете, отбелязва изданието. На неясния си жълт език.
Впрочем интервю №1 в пресата е отново блиц-разговорът на репортери с премиера Сакскобургогтски в кулоарите на парламента. "Не съм обещавал, имах намерения", казва пред "Новинар" премиерът по повод на въпроса изпълнил ли е четвърт от обещанията си. "Вие пишете навсякъде обещания", несъгласен е Симеон Сакскобурготски. "Говорим с перспектива. Не от ден на ден, според модата, според последния скандал". А на въпрос на "Демокрация" не трябва ли малко повече самокритичност в кабинета, Симеон отговаря: "Ми тя може да се изкаже в поведението, в мерките, които се взимат, в работата" пък самокритичност така, сама по себе си, ми звучи на стари времена".
Поради което нека преминем към сегашните съвсем нови времена. Токът скача с 29 процента - това е вярното, настоява "Труд". Вестниците писаха за около 16,5%, след съобщението на министъра на енергетиката, че цената за населението трябва да се изравни с тази за фирмите". 30%, това е вярното, съобщава ни горчивата новина "Труд". Според "Монитор" токов удар застрашавал властта. Защото тези дни в "Хилтън" българският премиер заяви, че България ще стане енергиен център на Балканите. Но ние и в момента сме такъв център, отбелязва "Монитор". А логичният въпрос, ако се съди по политиката, която води правителството е дали и в бъдеще ще останем такъв център. Отговорът на "Монитор" е - няма да го бъде. Защото и по въпроса за закриването на "Козлодуй", и в цялостната енергийна концепция на страната се съзират пукнатини, които ни водели към енергийната периферия, а не към центъра. Пример за което според изданието било тъкмо изравняването на цените на тока за битови и промишлени нужди. Акт, който "Монитор" определ я като "лъжлива, цинична и антибългарска политика". А след всичко казано дотук "Труд" в коментарната си колонка апелира към почтеността на премиера. Изданието твърди, че въпреки спада на доверие хората продължавали да го уважават. Затова изданието смята, че премиерът няма право на бездействие, нито на бездействие към онези, които не могат да си вършат работата. Ето защо в заключение "Труд" му напомня, че моралът на държавника не изключва употребта на хирургически нож, когато става дума за съдбините на народа. От страниците на "Демокрация" депутатът от ОДС Николай Младенов, избран в европейския Конвент, отправя своя апел към мнозинството. И той е - България да защити мястото си в институциите на ЕС. Защото по негово мнение, улисано в други грижи, правителството е занемарила подготовката ни за европейско членство.
В същото време от първа страница "Монитор" констатира, че сме замесени в една европейска афера. От факсимилето на интернет-версията на белгийския "Соар" четем, че властите в Брюксел разследват трафик на оръжие от България и пране на пари. "Мозъкът" на операцията бил роденият в Душанбе Виктор Бут, офицер от бившето КГБ, а престъпната му група се състояла предимно от български граждани. Белгийската полиция вече била разпитала 6-ма българи. Според непотвърдена информация от Брюксел самолетите на Бут излитали от Белгия, кацали в Бургас и оттам заминавали за ембаргови държави в Африка. А "Труд" приземява големите теми за Европа и битието ни през погледа на жителите на село Караш - малко селце на Искъра, почти останало без жители. Дори в кръчмата "Онтарио" пребивавал само дядо Левчо в обкръжението на две котки и на портрета на президента Петър Стоянов, който той не вади от джоба на якето си. Дъщерята на Херберт фон Караян, когато ловила риба край бреговете на селото, отсякла: "Ако живея в България ще бъде или в Караш, или във Варна". Но сега в Караш, както и на много места в България, нямало живот. И малкото старци в кръчмата си мечтаели хората да се върнат, та дори пенсията да не им стигне, за да ги посрещнат всичките.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!