Тн ни и загадки. "Герджиков сложи край на тихата дипломация" , мистериозно обявява "Труд". Нататък материалът в "Труд" (може би поради ранното приключване на броя) тъне в догадки за смисълта от срещата с Кадафи и с любимия му син - Мохамед, шеф на либийския олимпийски комитет. "Герджиков не успя да види Кадафи насаме" - категорична е "Демокрация". Среща е имало, но на тържествата за джамахирията в присъствието на много и най-различни чужденци. Всъщност срещата - по думите на самия шеф на парламента, отбелязва изданието, - е била със сина на Кадафи, използван за деликатни мисии. Коментарът на "Демокрация" е, че не е имало защо визитата да се провежда толкова на тъмно. Никой във Външно министерство не знаеше за нея предварително, в последния момент излетяха Герджиков и Евгения Живкова. Какъв ще е резултатът от мълчанието, ще се види на 22 септември, в деня на процеса, е заключението на "Демокрация".
"Ковчегът на Ной или нещо друго търсят в Черно море?" тънат в догадки пък "Новинар" и "24 часа". Веднага трябва да отбележим, че източникът и на двете интервюта е един и същ - историкът Божидар Димитров. Той се нахвърля върху експедицията на проф. Балард с тежки обвинения: била явно финансирана от щатското разузнаване, нямало какво да търси, след като на всички било ясно, че Черно море някога е било сладководно езеро, и т.н. Пред "24 часа" Димитров реди още по-гръмки хипотези - целта на експедицията била или потънала съветска подводница, или изтървани от американците секретни оръжия. Аргумент за всичко това Божидар Димитров е открил в интервю на член на американската експедиция, дадено пред в. "Демокрация", в което той споменава, че били спонсорирани от Института за военоморски изследвания на САЩ (което - твърди Б. Димитров - било филиал на военноморското разузнаване).
На първа страница на "Новинар" обаче виждаме древна еднодръвка, намерена от созополски рибари, която в момента е отнесена в музея. Някои вече й били дали шеговитото име "Лодката на Ной". "Бъркаш, професоре, бъркаш", репликира шеговито към Божидар Димитров "Монитор". И си обяснява гнева му така - събужда се един ден човек и вижда, че току пред къщата му американец открил древна лодка еднодръвка. И го прави всичко това с плоския аргумент, че ако корабът на Ной бил потънал в Черно море, нас нямало да ни има, тъй като Ной щял да се удави. Тъжно е, братя българи, но е факт, отбелязва "Монитор"". Люлката на човечеството все ще бъде намерена от някой американец. А за нас все остава лодка еднодръвка.
А иначе вестниците изобилстват с прогнози. Най-вече - около президентските избори. "Трябва ли му на царя свой президент", пита се "Труд". Ако спечели, Симеон ще има още една властова позиция, отбелязва изданието. Със свой президент обаче Симеон и НДСВ ще загубят част от електората на СДС, който одобрява Петър Стоянов. Ще се загуби и един умерен коректив. Ако НДСВ го стори, ще изгуби нишката на приемственост с предишното управление, настоява "Труд". И отбелязва, че не е трудно царят да грабне и това последно зрънце. Но то ще е знак, че той има по-амбициозни цели. "24 часа" пък съзира "залез на президентството". Защото Симеон взима все повече власт и се превръща все повече в цар, така че почти няма значение кой е държавен глава. "Стандарт" обаче цитира казани специално за изданието думи на премиера Кобургготски: Стоянов е добър президент. Но -както и се очаква - засега отказал да каже дали би го подкрепил. "Демокрация" пък в свой анализ съзира зад всичко това "дълго бягство от републиката". Доказателтво за това авторът на коментара намира в парижка лекция на Симеон Втори от 1993 г.
И "Труд" и "24 часа" се опитват да видят има ли единство на позициите вътре в опозицията, сиреч в СДС. И то чрез един и същи събеседник - Евгений Бакърджиев. Пред "24 часа" Бакърджиев казва "Стига" и твърди, че в СДС някой разнасял компромати срещу него. А пред "Труд" е доста по-умерен: твърди, че не търси разцепление, че нямало да се кандидатира за председател на сините на предстоящата конференция и дори подкрепял Екатерина Михайлова в усилията й да внесе спокойствие в СДС.
Трудно обаче може да имаме спокойствие, когато граничим с бивша държава, отбелязва "Новинар" в специални страници, посветени на македонската криза, в които предрича, че тежките дни тепърва предстоят. "Демокрация" пък съзира вътрешнополитечски колизии от това, че още не знаем кой министърът с картонче на доносник. Шефът на комисията Методи Андреев е категоричен, че става въпрос за агент. Прессекретарят на МС Цветелина Узунова твърди, че обществото било вече уморено от темата и скоро щяло да й се сложи точка. Ще отменят закона за досиетата, твърди "Демокрация" след изявления на Пламен Панайотов. И бие тревога по случая.
"Монитор" пък успокоява читателите си, че след публикацията за мъченията над болни деца в дома в с. Търнава ще има уволнения. Защото жестокостта не може да остане ненаказана. Бъдете аскети - това пък е призивът на големия френски хореограф Морис Бежар, който четем в интервю, препечатано в "Стандарт". Спя на земята, никога не съм притежавал мебели - библиотека, кресла, допада ми азиатският стил, споделя Бежар в навечерието на новия си парижки спектакъл "Светлина". И твърди, че животът е само подготовка за една среща - срещата със смъртта. Щом сме родени на този свят, ясно е какво ни чака, казва Морис Бежар, призовавайки ни да свикнем с тази мисъл и да се подготвим за срещата.
Българският печат днес - 3 септември 2001 г.
Тайни и загадки. "Герджиков сложи край на тихата дипломация" , мистериозно обявява "Труд". Нататък материалът в "Труд" (може би поради ранното приключване на броя) тъне в догадки за смисълта от срещата с Кадафи и с любимия му син - Мохамед, шеф на либийския олимпийски комитет. "Герджиков не успя да види Кадафи насаме" - категорична е "Демокрация".
3 септември 2001, 11:49
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!