Зъ ършилото вчера посещение на йорданския крал Абдулла Втори у нас е водеща тема за вестниците днес. "Арабски капитали в приватизацията", обявява "Труд" във водещото си заглавие. "Симеон и Абдулла Втори" летяха над Пловдив, допълва "Монитор". Всички статии обаче си приличат по едно - авторите им са като омагьосани от съпругата на Абдулла - "Рания Красавицата", излиза с това определение под голяма снимка на първата си страница "24 часа"; снимка на Симеон, разговарящ с ослепителната, както я нарича, съпруга на Абдулла Втори Рания, помества от своя страна "Труд". "Кралица Рания очарова българите с изискан стил. Красивата съпруга на Абдулла промени представите ни за консервативните арабски традиции", приглася Дневник. От тук нататък информацията варира от обсъдените въможности за вложения на арабски капитали у нас, през снимки на военни с метлички, премиташи за последно базата Граф Игнатиево в Пловдив, до менюто, с което гостили височайшите особи.
За условията, в които са били принудени да отразяват визитата и отношението към журналистите обаче негодува "Труд". При пристигането на самолета на Абдулла те били настанени в метална кошара, зад гърба на гвардейския шпалир. Ами, подобни условия би заплюла всяка уважаваща себе си менажерия, отсича вестникът. И картината - самолетът мазно спира. Всички се струпват отпред. Запреният репортер-домакин обаче няма видимост. Освен към гъровете. И той крещи. Охраната отваря пролука. Все пак да зърне и звярът голямото "добрутро". Чуждите журналисти снимат на воля, българските - в кошара, отбелязва "Труд". И припомня как депутати от НДСВ се хвалеха, че експерти от протокола на испанския крал щели да учат членовете на кабинета да общуват с журналисти. Обучението започна ли вече, пита се вестникът. И ако да, а ефектът е такъв - ами по-удобно е нашите хора да си останат самоуки.
Необходимо е обаче те бързо да се научат на нещо друго - да усвоят дипломацията. Защото първите гафове вече бяха наравени, разкрива Монитор и цитира изявлението на вицепремиера Николай Василев по време на посещението му в Турция - "Турция е страна с високи данъци и никаква финансова стабилност - тук банките са на ръба на пропастта и макроикономиката е в много тежко състояние?". Къде забрави той добрия тон и уважението към домакина? И то особено към страна, която е традиционен търговски партньор на България. Николай Василев явно е забравил, че управлението на една страна е съвсем различно от поста, който е заемал досега. И ако за наблюдател от западна компания е въпрос на чест да коменитра състоянието на икономиката на някоя страна, то същото поведение е абсолютно недопустимо за един държавник, категоричен е "Монитор". Затова е по-добре младите членове на кабинета бързо да се запознаят с елементарните изисквания на протокола. Иначе техните гафове поставят на риск отношенията ни със съседите и могат да сложат трайно петно върху авторитета на страната ни пред света.
И като стана въпрос за авторитет - "Монд потвърди, че Шасар е отзован за афера с визи", "Наши проституки вземали бизнес-визи за Франция", "Пириж изпрати нов посланик в София", продължават днес "Демокрация", "Новинар" и "Стандарт" темата за скандала около издаването на визи от френското посолство у нас. Досегашният френски посланик Доминик Шасар е отзован заради търговия с визи, цитира "Демокрация" Франс прес, която се позовава на източници от Ке дoрсе. Същото твърди и френският вестник "Монд", който в собствено разследване настоява, че Шасар наистина е отзован в Париж, допълва Новинар. Разследването показва, че френското посолство в София е издало 60 хиляди визи през изминалата година - два пъти повече отколкото през 1999-та. А френски инспектори у нас разкрили, че служители са приемали фалшиви документи и за услугата се облагодетелствали с между 140 и 420 долара на виза, допълва вестникът.
Далаверата с учебниците пък нищи днес "24 часа". Тази година те поскъпнаха с около 20%, но това не е никаква новина. Горе-долу с такъв "учебен данък", както го нарича вестникът, се бъркат всяка година 1 милион български семейства. Привидно схемата по издаването на учебници е на демократична основа. Само че со кротце, со благо и со малко пари кръгът "частно издателство - Министерство на образованието - регионален инспекторат - търговец" се затваря и издателствата се сдобиват с изключителни печалби, а родителите - с данък учебници. Докога ще продължава тази система не е ясно, отбелязва вестнкът. Но тя е меко казано несправедлива, а в една разумна страна биха я нарекли направо кощунство.
Но такова ще бъде положението на народа като цяло, докато идеалът му е - "Най-добре бяхме при Тодор Живков, защото крадехме, биехме и не работехме", тъжно споделя режисьорът Теди Москов в интервю за вестник "Демокрация". Но ние сме такава мърша, както отбелязва поета, и носталгията на бабите и дядовците би могла да доведе до превръщанто на републиката ни в монархия, само от желание да се каже "Не" на предишното, в което също имаше страшно много грешки. Но така ще бъде, след като не знаем какво точно искаме. Новият морал обаче трябва да се види, а не да се говори за него.
Българският печат днес - 27 август 2001 г.
Завършилото вчера посещение на йорданския крал Абдулла Втори у нас е водеща тема за вестниците днес. "Арабски капитали в приватизацията", обявява "Труд" във водещото си заглавие. "Симеон и Абдулла Втори" летяха над Пловдив, допълва "Монитор".
27 август 2001, 11:23
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!