З а всички вестници главна тема е обявената от премиера Тони Блеър решимост да остане на поста си и през следващите три години.
Блеър попари надеждите на Гордън Браун, че ще се оттегли предсрочно от премиерския пост, кото обяви списък от реформи, които иска да довърши преди да напусне Даунинг стрийт, пише на първа страница "Индипендънт".
Министър-председателят, който иска да запази властта още три години, каза на конференцията на лейбъристите в Брайтън, че партията трябва да продължи да се променя и след неговото оттегляне за да отговаря на нарастващите предизвикателства на глобализираната икономика.
Блеър подчерта опасността от криза в пенсионното осигуряване, каза че правителството ще обмисли възможността за изграждане на ядрени централи от ново поколение, както и по-нататъшни реформи в обществените услуги.
Премиерът даде да се разбере, че е решен да довърши започнатата работа преди да предаде властта, отбелязва "Индипендънт".
Той иска също да гарантира, че неговата партия няма да изостави ценностите на новите лейбъристи за следващите избори и ще продължи да се реформира.
Нежеланието на Блеър да напусне премиерския пост преди 2008 г. вероятно ще предизвика остър конфликт с основния кандидат за неговото място -министърът на финансите Гордън Браун, посочва още вестникът.
Други теми
Великобритания ще влезе в противочерия с другите страни членки на ЕС по въпроса за приемането на Турция, пише "Дейли Телеграф".
25-те страни от съюза не могат да се споразумеят за условията за начало на преговори с Турция, като само дни остават до определената дата за началото на преговори.
Британското правителство, което е за членство на Турция определи началото на преговори като една от основните цели на шестмесечното си председателство на съюза, което започна през юли.
Два месеца консултации обаче не дадоха резултати. Дипломати посочват, че Австрия е настояла да се включи текст, че няма да се стигне до пълноправно членство на Турция.
Такава половинчата покана няма да се приеме от Турция, която вече заплаши, че ще се оттегли от преговорите, ако и бъдат предявени нови условия. Австрийското правителство обаче трябва да се съобразява с желанията на електорат, 80 процента от който е против членството на Турция в съюза, продължава "Телеграф".
"Таймс" пише, че "желязната завеса", която разделяше комунистическия блок от запада в продължение на половин век, ще бъде превърната в туристически маршрут.
Идеята е на бившия съветски президент Михаил Горбачов, а финансовата подкрепа ще бъде от Евросъюза.
В Брюксел се надяват, че новия туристически маршрут - един от най-дългите в света ще запази спомена за миналото на Европа и ще бъде едновременно с това символ на обединението на континента и разширяването на Е.
Маршрутът ще започва от норвежко-руската граница на север, после по протежение на границите на бившите съветски балтийски републики, Полша, границата разделяща двете германски държави, Чехия, Унгария, Румъния и България до Черно море.
Въпреки че Югославия и Албания са бивши комунистически държави, те на са били част от Съветския блок, така че остават от западната страна на "Желязната завеса".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!