Д нешните вестници разглеждат резултата от изборите в Норвегия, при които електоратът замени дясноцентристкото правителство с "червено-зелен" съюз на Партията на труда и две по-малки партии.
Германският "Тагесцайтунг" разсъждава дали резултатът от гласуването в скандинавската страна може да даде урок на берлинските управляващи социалдемократи по-малко от седмица преди изборите на 18 септември.
Вестникът отбелязва, че предложенията за по-пазарно ориентирани системи за социални осигуровки не са ключов въпрос в Норвегия, но са доминираща тема в предизборната кампания в Германия.
Изданието посочва, че норвежката Партия на труда е спечелила след като е заела последователна левичарска позиция и изразява надежда, че "хората в Берлин може да се поучат от това".
"Франкфуптеп рундшау" отхвърля сравнението и твърди, че от петролното богатство на Норвегия е трудно да се правят заключения за изборите на други места.
Победата на норвежката Партия на труда едва ли ще накара Социалдемократическата партия на Германия да се усмихне с копнеж, отбелязва вестникът.
Изданието е убедено, че ако норвежките избиратели са се обявили против приватизацията и пазарно-ориентираните решения, това е защото "норвежците могат да си го позволят".
Готовността на Германия да гласува и последствията за Турция
Германският "Зюддойче цейтунг" критикува опозиционния лидер Ангела Меркел за това, че е отхвърлила възможността за голяма коалиция със социалдемократите след изборите.
Вестникът изтъква, че проучвания на общественото мнение предполагат, че може да няма мнозинство за формирането на центристко-лява или центристко-дясна коалиция.
Политиците ще трябва да приемат всеки изборен резултат, дори и да не им хареса, смята изданието.
Избирателите взимат суверенно решение, което е мерилото за всичко, пише още вестникът и предупреждава, че след като е отхвърлила възможността за голяма коалиция, Меркел може да се изправи пред проблем с доверието в нея, ако ще трябва да стане канцлер с помощта на социалдемократите.
Според "Зюддойче цайтунг" за политическата култура на Германия ще бъде добре ако политиците уважават факта, че избирателите имат последната дума, дори преди изборите.
Австрийският "Щандарт" пише, че началото на преговорите по приемането в ЕС на Труция зависи от резултата от изборите в Германия.
Вестникът е убеден, че в момента няма достатъчна политическа подкрепа за забавяне на началната дата 3 октомври заради отказа на Турция да признае Кипър.
Оставен сам Кипър няма достатъчна тежест в съюза на 25 държави за да отстоява исканията си, отбелязва изданието.
Вестникът добавя, че Австрия се намира в подобна ситуация, тъй като няма подкрепа за становището на страната, че трябва да има категорично споменаване на алтернатива на пълното членство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!