И спанският всекидневник "Ел паис" обвинява британската полиция в "некомпетентност и измама" за случая с младия бразилец, който бе застрелян по погрешка, че е терорист след атентатите в Лондон.
Полицията окачестви случая като трагична грешка, отбелязва вестникът. "Без съмнение това е така, но сега вече се знае, че официалната версия за обстоятелствата по случая... съдържа няколко неистини".
Според "Ел паис" видеозапис опровергава твърденията, че убитият е бил облечен в тежко палто, което е можело да скрива експлозиви, както и че той се е опитал да избяга.
Испанското издание твърди, че "грешка, допусната от некомпетентност, заедно с лъжа, целяща да скрие истината, създават фатална комбинация за доверието към властите".
В сегашния климат вестникът смята, че полицията наистина може да бъде принудена да взема за секунди решения, от които зависи човешки живот, и да използва оръжие. Но това е при условие, че го използва отговорно.
В заключение "Ел паис" пише, че "обществото може да прости полицейски грешки и дори некомпетентност, но много по-трудно може да приеме да бъде мамено".
Всички централни испански вестници призовават правителството на страната незабавно да обясни причините за катастрофите на два хеликоптера в западен Афганистан, при които загинаха 17 испански войници.
Мадридският "Ел мундо" отбелязва, че правителството трябва час по-скоро да установи причините за инцидента, тъй като "едва ли порив на вятъра може да свали толкова лесно подобен хеликоптер".
В редакционна статия, озаглавена "Какво правим в Афганистан", "Ла разон" пише, че смъртта на 17-те испански войници показва "грубата действителност", че испанската армия не е в Афганистан в качеството на хуманитарна неправителствена организация.
Тя отиде там да сформира единен фронт с онези, които се борят за свобода и демокрация, пише "Ла разон".
В Босна и Херцеговина основният мюсюлмански в. "Дневни аваз" коментира, че всеки път с приближаването на значима дата или годишнина в Босна започва усилено да се говори за арестуването на двамата бивши босненски сръбски лидери Радован Караджич и Ратко Младич, но нищо не се случва.
Вестникът изброява неотдавнашни случаи като срещата на високо равнище на НАТО в Истанбул през юни, десетата годишнина от клането в Сребреница и сега годишнината от подписването на Дейтънското споразумение, с което бе сложен край на войната в Босна.
Посланията са винаги едни и същи, независимо дали са били отправени през 2000-та, или сега през 2005 г., пише "Дневни аваз".
Единствената разлика е във високопоставените служители, които ги отправят, смята изданието.
Вестникът задава въпроса защо Караджич и Младич не могат да бъдат изправени в Хага пред Международния трибунал за военни престъпления, въпреки многобройните опити да бъдат арестувани.
"За съжаление в Дейтън преди 10 години не бе поставен краен срок, до който двамата трябва да попаднат в Хага, нито пък беше определено чия е отговорността те да бъдат арестувани. Така че - до следващата годишнина", отбелязва "Дневни аваз".
В наши дни хората възприемат пътуването със самолет като нещо много обикновено, пише излизащият в Прага "Млада фронта днес".
В същото време вестите за инциденти със самолети винаги намират място на първите стреници на вестниците.
"Последните няколко дни не бяха много хубави за въздушния транспорт", признава в свой коментар във вестника чешки пилот.
Той обаче подчертава един факт, който не трябва да се забравя: "Вероятността някой от четящите тази статия да попадне в самолетен инцидент е 1 на 11 млнл, докато вероятността да загинете при автомобилна катастрофа е 1 на 8000", пише пилотът в "Млада фронта днес".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!