Г ерманските вестници днес заемат различни позиции по законността на маневрите за предсрочни избори в страната.
"Зюддойче цайтунг" смята, че изборите през септември са под съмнение след първия ден в Конституционния съд, който разглежда въпроса.
Нека да бъде ясно: провеждането на тези избори не е сигурно, заявява вестникът.
"Зюддойче цайтунг" отчита известна степен на скептицизъм по въпросите, задавани от съдиите за решението на канцлера Герхард Шрьодер да загуби умишлено вота на доверие, за да проправи пътя за изборите.
Изданието смята, че канцлерът е действал неконституционно, но в крайна сметка е получил подкрепата на парламента и на президента.
При това положение съдът има две възможности: да одобри предсрочните избори като предупреди, че това ще бъде изключение или да обяви планираните избори за неконституционни, заключава вестникът.
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" пише, че случаят повдига въпроса дали Германия е парламентарна демокрация или "канцлерова демокрация".
Само заради това съдът не може да си позволи да бъде пометена конституцията като вълни цунами, произлезли от предизвиканото от самия Шрьодер политическо земетресени, смята изданието.
Основният мюсюлмански вестник в Босна и Херцеговина "Дневни аваз" в коментара на деня порицава министерството на вътрешните работи на босненските сърби, което редом със същото министерство в Сърбия и Черна гора изтъква ролята си при арестуването в Аржентина на издирвания военнопрестъпник Милан Лукич.
Представители и на двете министерства сега се бият в гърдите, че са осигурили оперативните и разузнавателните данни за успешния арест.
Защо обаче, ако тези министерства са знаели къде се крие Милан Лукич, не са го арестували вместо да му позволяват да избяга в Аржентина, пита вестникът.
След ареста на Лукич, извършен много професионално от аржентинската полиция, е кристално ясно , че нито Република Сръбска, нито сръбското вътрешно министерство имат смелостта да арестуват търсени военнопрестъпници, посочва "Дневни аваз".
Австрийският "Дер щандард" пише, че предложението от миналата седмица на Великобритания, Франция и Германия за решаване на спора около иранската ядрена програма е било твърде неясно, за да бъде прието от Техеран.
От Иран се иска да се откаже направо от всичко в по-голяма или по-малка степен, за да получи няколко неясни директиви, които вероятно ще бъдат реализирани по някакъв сложен план, посочва вестникът.
"Дер щандард" смята, че Техеран вероятно ще отхвърли категорично предложението и че случаят ще отиде за разглеждане в Съвета за сигурност на ООН.
Но не е ясно въз основа на какво Съветът за сигурност може да обвини Иран или дори да наложи санкции, ако предишните му нарушения не са били санкционирани, смята изданието.
Според "Тагесшпигел" изглежда неизбежно, че въпросът ще бъде внесен в Съвета за сигурност на ООН:
"Хората там трябва вече да са подготвили резолюция, която трябва да се състои точно от две думи: "Предайте бомбата!". Ако Иран ще става ядрена сила, международната общност ще бъде изправена пред заплаха за световния мир и ще бъде принудена да действа."
Водещата статия във френския "Монд" поставя под въпрос твърдението, че недостигът на вода в някои части на страната е в резултат на липсата на валежи.
Според вестника доклад на Агенцията на потребителите обвинява за проблема архаичната политика на стопанисване на водите и интензивното напояване на определени култури, като царевицата, например.
Всекидневникът има наблюдения, че голяма част от селскостопанското напояване се извършва в 21 департамента - точно тези, които са най-дълбоко засегнати от недостига на вода.
В Португалия и Испания, които преживяват най-тежката суша за последните 60 години, политиката на стопанисване на водата също се поставя под въпрос, допълва "Монд".
Швейцарският "Тан" пита дали Музеят за изящни изкуства в Берн е бил прав вчера като е извадил от изложбената зала произведение на изкуството, направено от чайка и глава от човешки ембрион.
Произведението на китаеца Сяо Ю временно е било заменено от снимка, след като посетител на музея отправил оплакване.
В редакционна статия се отбелязва, че изложбата показва "освободено съвременно китайско изкуство", което му позволява да бъде провокативно до степен да предизвика скандал.
"Тан" твърди, че докато е разбираемо, че глава на човешки ембрион с тяло на птица може да предизвика възмущение, това не оправдава налагането на цензура на изложбата.