З а всички вестници водеща новина е направеното от полицията разкритие, че атентатите в Лондон са дело на четирима самоубийци с британски паспорти.
Младите британци изглежда са се взривили с бомби поставени в раници, съобщава пресата на първите си страници, наред с големи снимки от акциите на силите за сигурност в Лийдс.
Четиримата са от този район, не са били известни като ислямски екстремисти и нямат предишни известни връзки с тероризма. От полицията предупреждават, че активисти на "Ал Кайда" може би още са на свобода и нови атентати не са изключени.
"Трагична нетолерантност" е заглавието на редакционна статия на "Таймс". Разкритието за атентатори самоубийци поставя трудни въпроси пред британските мюсюлмани, отбелязва вестникът.
Кой е предложил и организирал тази акция? Какви връзки са имали атентаторите с "Ал Кайда" и други сродни организации? Как са се сдобили с експлозивите? Как са успели да запазят плана си в тайна, без да предизвикат подозрения в семейства, съседи или други мюсюлмани.
На първите два въпроса отговор може да даде международното сътрудничество за обмен на информация. Като част от усилията в тази насока може да се възприеме днешната среща на министри на вътрешните работи и правосъдието от ЕС.
Според вестника най-големи тревоги предизвиква четвъртият въпрос - действително ли никой освен атентаторите не е знаел за подготвяните нападения?
Дали техните екстремистки настроения и планове не са били известни на други мюсюлмани, които вероятно са споделяли фанатизма и враждебността към обществото в което са израснали.
Огромен товар лежи сега върху мюсюлманската общност, изтъква още "Таймс". Необходимо е да се предприемат действия на местно ниво. Толерирането на екстремизма е напълно неприемливо, пише в заключение вестникът.
"Файненшъл таймс" се спира на шансовете на ЕС да помогне в борбата с тероризма. Дори ако атентаторите са британци, извършеното от тях има европейски измерения, отбелязва изданието.
Така че Великобритания е права да се възползва от председателската си роля в Евросъюза и да свика специална среща на министрите на вътрешните работи и правосъдието за приемане на координирани мерки срещу тероризма.
Великобритания иска да използва днешната среща за да настоява за обмен на електронната информация- имейли и разговори по мобилни телефони, която може да е от полза на полицията.
Великобритания, Ирландия, Франция и Швеция настояват електронните писма и информацията за телефонни обаждания да се пазят в продължение на година, но други страни членки и телекомуникационните компании са против, допълва изданието.
Същият вестник пише днес и за инвестициите в недвижима собственост в Източна Европа.
"Файненшъл таймс" цитира експерт, който казва, че инвестициите в тези страни съчетават печалбите от развиващите се страни с малкия риск в развитите държави.
Най-голям ръст се очаква в промишления сектор, като много големи компании местят складова база в Унгария, Полша и Чехия, отбелязва вестникът.
Особен интерес освен това има към хотели и къщи по българското Черноморие. Там туристите могат да се радват на значително по-евтини почивки в сравнение с подобни места в Испания или Португалия, пише вестникът и допълва, че голямата опасност в този пазар е свръхразвитието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!