По-нататък вестникът цитира Севлиевски, който поискал "да се промени наказателното законодателство и за подобен род престъпления да се прилагат тежки наказания".
Става дума за краденето на кабели, електропроводи и водопроводи, което според главния секретар на МВР Бойко Борисов също трябва да се криминализира.
Борисов приветствал изказването на Севлиевски от Берлин, където е на посещение и го нарекъл "напредничав политик, който разбира, че съм прав".
Отново "Новинар" публикува обширно интервю с известния холандски политик Вилем ван Екелен, бивш шеф на Западноевропейския съюз, който е в София за конгреса на Либералния интернационал.
Ван Екелен казва, че очакваната коалиция БСП-НДСВ "не му е любимата" и, че "се надява България да има правителство, ясно разграничаващо се от комунистическото минало".
Петко Бочаров критикува главния прокурор Никола Филчев в статия за "Новинар", озаглавена "Какво му е новото?".
Авторът отбелязва, че главният прокурор иска "независимост" за своята институция и пита: "Независимост от кого?"
Бочаров отговаря: "В цивилизования свят длъжността не е прокурор, а е държавен адвокат. Не случайно главният държавен адвокат на САЩ е и министър на правосъдието."
Също по темата за новия Наказателно-процесуален кодекс "Новинар" публикува и коментар, в който се отбелязва, че магистратите са недоволни от него, защото "професионалните съсловия у нас преследват егоистични интереси".
Авторът отбелязва, че "съдебната власт е силно независима и магистратите постоянно злоупотребяват с това".
По същия повод "Труд" публикува проучване на общественото мнение, което показва, че обществото не вярва на българските магистрати.
Според данните 75% от българите смятат, че "в България може да се извърши всякакво престъпление и да се измъкнеш, ако си платиш". По-малко от 10% смятат, че това не е така.
Авторът на проучването Кольо Колев коментира:
"Не стига, че живеем в постоянен страх за децата си, за собствеността си, чувстваме се отвратително безсилни пред наглата мутра... сега същата тази "правораздавателна" система се е изправила като препятствие пред европейската интеграция на страната."
"24 часа" информира от първа страница, че НДСВ повежда в София. Поредното социологическо проучване преди изборите на 25 юни показва, че за управляващата партия в столицата се канят да гласуват 21%, докато за БСП - 18%.
Повече от 1/3 от анкетираните обаче няма да гласуват.
Останалите партии и коалиции имат следните цифри в София: ОДС - 9%, ДСБ - 6% и коалиция БНС - 6%.
"Властта скри разхода за бензин", пише "Стандарт". Справките кой депутат колко пари за бензин е похарчил вече са тайна - парламентът засекретил информацията, за да не се резилят народните представители в предизборната кампания, коментира изданието.
Справки на Народното събрание обаче показват, че депутатите ходили 33 пъти до Луната за мандата на НДСВ до 1 януари 2005 г.
Служебните коли са били зареждани с бензин за 2 058 240 лв., рекордьорите по отсъствия обаче също са тайна.
Според "Стандарт" партията на Иван Костов е обвинила главния секретар на парламента Огнян Аврамов, че е посетил за държавна сметка повече от 20 държави заедно с жена си, на което Аврамов отговаря, че жена му си плащала за пътуванията.
"Стандарт" публикува и коментар по повод започващия курортен сезон по българското Черноморие, озаглавен: "На море или във влакче на ужасите".
Авторът отбелязва, че германските, шведски и английски туристи ще бъдат посрещнати от рева на фадроми и багери, а ако завали дъжд "ветераните от войните ще могат да си спомнят калта на окопите".
И още: "...навсякъде дошлият да отдъхне европеец ще бъде подложен на древното източно мъчение чрез безсъние. То ще бъде осъществено чрез безбройните кръчми..."
Авторът отбелязва също, че курортистите са заплашени и от биологическа атака под формата на кърлежи или непълнолетни проституки.
"Сега" пише за "Виртуалната революция на българите в чужбина". Вестникът цитира български емигрант във Франция, издател на "Парижки вести", който казва, че "жестоки, безумни управници" са прогонили 1/3 от населението на България по света. Най-талантливите деца на една земя били прокудени и сега решили да използват интелигентността си, за да създадат световна революционна организация, да се преборят със "злите управници" и да се завърнат в родината.
Целта на Александър Градинаров и неговите съмишленици е да вкарат свои представители в Народното събрание, обяснява "Сега".
Авторите на виртуалната революция имат своя програма, която предвижда въвеждане на плосък данък от 10%, падане на осигуровките до 10%, падане на данък печалба до 10%, съкращаване на държавните служители с 30%, изцяло професионална армия и т.н.
"Революционерите" определят инициативата си като "борба на българската интелигентност срещу българската простащина".
"Дума" извежда две теми на първа страница: "500 кабеларки въртят пиратски филми" и "С развитието на науката ще догоним Европа" (цитатът е на президента Георги Първанов).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!