"Мисля, че членовете на Европарламента все повече се страхуват от общественото мнение в Германия и във Франция, където климатът се промени и сега е срещу по-нататъшно разширяване... Моята позиция е, че ние сме дали обещание на България и Румъния и не можем да даваме заден ход", споделя Уотсън.
Интервю по темата дава и Гернот Ерлер, зам.-председател на фракцията на социалдемократите в Бундестага.
Пред "Стандарт" Ерлер заявява: "Наистина имаме проблеми с дъмпинга на трудовите възнаграждения и евтината работна ръка. Проблемите обаче... не могат да бъдат обяснени само с процеса на европейското разширяване. И поради това те не могат да бъдат разрешени и отстранени чрез допълнителни преговори с България и Румъния".
Зам.-председателят на фракцията на германските социалдемократи успокоява, че допълнителни преговори с България и Румъния няма да има.
"Дневник" акцентира върху новия НПК и проблемите на съдебната власт. В анализ във вестника се отбелязва:
"За да се спаси "пациентката", трябват комплексни действия, защото само един нов НПК няма да направи чудото... Трябва да бъде намерен механизъм, който да не позволява на третата власт да формира олигархия, самозабравила се и безконтролна. Именно тя саботира реформата и ще го прави до дупка".
"Сега" също е скептичен по въпроса: "Радикална промяна няма да има, ако не се пренапише конституцията, докато реформата е в ръцете на съдии, прокурори и следователи, които печелят от статуквото, докато няма наказани магистрати, докато има странни и взаимно изключващи се решения по един и същи казус. Затова и ударното приемане на нов НПК е работа на инат."
В коментар в "Труд" се отбелязва, че повече от десетилетие няма единна наказателна политика и по тази причина Европа има основания директно да притиска страната ни с условия каква да е тази политика.
Друга тема за "Дневник" са чуждите туроператори, които загърбват големите български курорти:
"Заради презастрояването и свръхпредлагането на легла големите европейски туроператори "Томас Кук", ТУИ (TUI) и ИТС (ITS) драстично свиват финансирането на хотели в големите български курорти. Те вече смятат за риск участието си в изграждането на нови бази - най-вече в Слънчев бряг и Златни пясъци, и насочват интереса си към по-малките курортни селища по Южното Черноморие".
"Монитор" описва следната крайморска картина: "Багери, бетоновози, помпи и камиони пак бучат в морските ни курорти, а първите чужди летовници се чудят дали е трябвало да идват тук на почивка".
Сред представителите на българския туристически бранш обаче цари оптимизъм. Пред "Дума" председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин прогнозира увеличение на чуждите туристи с 10% в сравнение с миналото лято.
Рагин обяснява, че сега средната цена на легло в тризвезден хотел се движи около 20-25 лв., а на стая е около 50 лв.
"24 часа" информира, че почивката в България с ловен, планински, зимен и SPA туризъм е хит в Средния и Близкия изток.
Над 100 туроператорски агенции от региона са проявили интерес към България на приключило преди в Дубай туристическо изложение.
Представител на българското посолство в Обединените арабски емирства обяснил пред вестника, че най-голям интерес са проявили туроператорски агенции от Саудитска Арабия, Ливан, Катар и Йордания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!