Бившите футболисти от националния отбор Йордан Лечков и Трифон Иванов са харесани от НДСВ за депутати, извежда "Труд".
Дори посещението на външния министър Соломон Паси в САЩ минава под знака на изборите. Дописка на вестника от Чикаго слага ударението върху поканата му към имигранти да се кандидатират за депутати.
Както при повечето издания обаче анализите са за процесите в БСП след решението за състава на депутатските й листи, взето в събота. В статия за "Труд" социологът Живко Георгиев ги нарича "балансиран компромис" и очертава един основен проблем за социалистите:
"Проблемът на БСП е, че тя е твърде голяма партия и през годините на прехода пое в себе си всички онези неравенства и социални диференциации, които той генерира".
Програмен анализ за соцлистите прави за "24 часа" Велислава Дърева, според която трябва да има национална лява листа, но това не е постигнато за поредна година.
Журналистката организира тезите си около три въпроса, които според нея вълнуват политическия елит: има ли живот извън парламента, извън властта и извън политиката.
Заключенията й са, че качеството на този елит е такова, че отговорът и на трите въпроса е "не".
Една от оценките й за целия политически спектър: "Представят си изборите като световно първенство по футбол, а парламента - като кръчма. И понеже не могат да предложат политика, предлагат атракции", а за социалистите коментарът е: "Всички обичат младите, когато не са в техните листи. Харесват жените, когато са на неизбираеми места. Искат коалиционни партньори, но наужким. Вопият за експерти и авторитети, но ги натирват в съседния район".
Анализ за "24 часа" прави и Георги Марков, според когото 40-тото Народно събрание ще е бурно, но кратко, а България едва ли ще влезе в ерата на многопартийни коалиции, вместо това я грозят избори безкрай.
Според "Сега" БСП си залага мини в листите и коалиционната политика. Вестникът се пита какво ще стане, ако трябва да се съставя правителство, след като самите листи са предизвикали публични скандали.
В информацията си за съставите на листите "Сега" прави подробна разбивка на присъствието на младите и на жените и подчертава, че за 8-те години в опозиция партията не е успяла да отгледа кадри.
"Дневник" оценява като предимство факта, че левицата е започнала подготовката за изборите отдавна и ще приключи със скандалите достатъчно рано преди тях. Вестникът посочва, че сега по-важните въпроси стават дали тя ще успее да формулира адекватни послания и дали ще намери с кого да се коалира.
Заключението на "Дневник" е, че за БСП е добре да управлява с още една партия, освен ДПС, но изданието вижда като проблеми пред следизборен съюз с НДСВ позицията за изтегляне на българския контингент от Ирак и политиката по доходите.
Вестникът посвещава редакционен анализ на създаването на партия на бизнеса - информация за това публикуват всички български вестници, като нарича идеята "опасна". "Дневник" вижда риск по този начин да се прекрачи последната граница между бизнеса и политиката.
Пред същото издание министърът на регионалното развитие Валентин Церовски излага аргументите си за концесията на магистрала "Тракия", като подчертава, че отдаването на концесия от държавни предприятия без търг или конкурс не е нарушение на конституцията.
Церовски очаква държавата да започне да си връща печалба през 2023 г., като прогнозата му е, че самата магистрала ще бъде готова през 2009-а.
Пред "Сега" социалната министърка Христина Христова разсъждава за възможността жените да избират дали да получават по-високо заплащане в по-кратък период или по-ниско по-продължително време за майчинство, но пояснява, че по идеята не е работено и не се работи в момента.
Христова се изказва принципно и в полза на пенсионен фонд, подпомаган от приватизационни сделки, лицензионни такси и бюджетния излишък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!