"Дневник" отбелязва, че пети ден София не заявява официална позиция за приетата в сряда и разпространена в петък декларация на Либийския народен конгрес, в която се настоява да бъдат изпълнени смъртните присъди на българките и семействата на заразените деца да получат обезщетение.
Няколко политици са обвинили правителството, че е допуснало фатална грешка, като е приело случая за криминален, допълва изданието.
Коментарът по темата на "Сега" е по-остър: "Странно спокойни се оказаха държавниците ни, след като парламентът на Либия поиска да се изпълнят смъртните присъди."
Политиците ни масово коментираха, че в решението на либийския парламент няма нишо лошо, подчертава изданието и цитира думите на външния министър Соломон Паси, шефа на парламента Герджиков и вицепремиера Пламен Панайотов.
Иначе за "Сега" водещата тема е, че данъчните инспектори са влезли и в магазините на богатите. Вестникът има предвид мащабна проверка на всички луксозни магазини по централния столичен булевард"Витоша".
Данъчните са искали да видят какви наеми плащат търговците и дали собствениците на помещенията отчитат данъка върху тези доходи. Проверката е установила, че няма наемодател, който да е декларирал доходи от отдаването под наем на магазините по бул." Витоша".
Констатацията на друга проверка, извършена срещу притежателите на големи къщи и скъпи коли, е, че около 200 богати българи са обложени за укрит от данъчните власти допълнителен доход, който варирал между 10 000 и 50 000 лв.
Резултатът от ревизиите, направени миналата година, е увеличение с 8% на приходите на хазната от данъци, пише "Сега".
"Стандарт" води на първа страница с поредната акция на главния секретар на МВР ген.-лейт. Бойко Борисов. След зрелищните арести на бандити в Пампорово Борисов раздава наказания наред като понижава полицейски шефове в улични патрули, коментира ежедневникът.
Последно предупреждение за уволнение и порицание са отнесли петима началници на Районни полицейски управления в Пловдив и Асеновград заради това, че са допуснали да бъде нарушена заповедта на вътрешния министър Петканов, която забранява даване на разрешително за оръжие на криминално проявени лица.
"Дневник" обръща внимание на тревожен проблем в училищата. Над 21 000 ученици са спрели да ходят на училище през учебната 2003-2004. 6500 са отпаднали заради неизвинени отсъствия, близо 3000 от отпадналите са заминали за чужбина.
Останалата част са се разделили с школото по различни причини - социални, икономически или поради липса на интерес и мотивация. Експертите за пореден път бият тревога за сериозния проблем - отбелязва "Дневник".
Посочва се, че освен това много сериозен е и проблемът с лошата дисциплина и недостатъчния контрол. Вестникът публикува и коментара на Албена Раленкова от асоциация "Родител".
Според нея проблемът с отпадналите ученици не е нов и се задълбочава всяка година. Тя смята, че за решаването му преди всичко трябва да бъдат изследвани причините.
Засега обаче няма анализ на факторите, които карат децата да не ходят на училище. Според Раленкова решение на проблема би било бързото информиране на родителите, когато децата не ходят на училище. Те обикновено разбирали много късно.
"Дневник" информира и за идеите на Министерството на образованието и науката, една от които е да отпадне ограничението за неизвинени отсъствия и всяко училище само да решава при какви условия да санкционира учениците.
"Сега" допълва темата за състоянието на българското образование с информация за това, че просветните неуредици са стигнали до Страсбург.
Вестникът има предвид жалбата, внесена в Европейския съд по правата на човека от Нина Георгиева - майката, която осъди МОН за зрелостните изпити на випуск 2003.
В иска се твърди, че покрай проблемите с дипломите държавата нарушава две ключови права на децата - на образование и на личен живот.
Жалбата е свързана с неуредиците около издаването на дипломите за завършено основно образование в езиковите гимназии. Искът е за 20 000 лв. неимуществени вреди.
"Гробът на Тодор Живков ограбен", извежда "Новинар". Проверката на всекидневника е установила, че върху надгробната плоча на Тодор Живков са останали само цифрите от годината на неговото раждане - 1911. Металните букви с името липсват.
Единствено каменното изображение на съпругата му Мара Малеева, както и намиращият се в съседство гроб на Людмила Живкова, подсказват, че там почива бившият Първи секретар, коментира "Монитор".
Вестникът съобщава също, че бронзовите бюстове и барелефи от надгробните плочи на Васил Коларов, Кимон Георгиев и още няколко други бивши соцполитици също са изтръгнати.
Според служителите на фирмата, която охранява най-голямото софийско гробище, често роми крадат цветя от гробовете на новопогребаните и след това ги препродават, a около църковните празници някои от надгробните плочи се оказват начупени.
От охранителната фирма смятат, че пръст в това имат каменоделските фирми.
Повечето вестници не пропускат да да споменат и статията в последния брой на американското списание "Нюзуик", посветена на българските зимни курорти.
"Монитор" отбелзява в заглавие "Нюзуик" кани скиорите на Боровец и Пампорово".
"Сега" извежда в заглавие твърдението на списанието, че в България са най-модните зимни курорти в Източна Европа.
Ако се вярва на сметките на "Монитор", всеки втори българин притежава банкова карта. Вестникът се позовава на годишната статистика на разплащателната система БОРИКА.
Според нея през миналата година банковите карти са се увеличили с 1/3, а на международните дебитни карти "Маестро" са се удвоили. Броят на банкоматите се е увеличил с 43%.
Според експерти обаче сметката не е точна, тъй като не отчита факта, че някои хора имат по две карти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!