Точно в 12 ч. цяла Европа ще застине, за да си спомни загиналите над 150 000 души след земетресението в Азия.
"10 дни по-късно трагедията се разраства" е челото на "Гардиън", който отбелязва какво са предупредили хуманитарните организации, опитващи се да помогнат на огромния брой пострадали - че пълният размер на трагедията тепърва ще става ясен.
"Гардиън" цитира представители на Световната здравна организация (СЗО), че са необходими светкавични действия, за да се предотвратят епидемии от холера и малария, които могат да засегнат близо 5 млн. души, останали без подслон.
"Таймс" изразява загриженост, че големият брой загинали ще нанесе на оцелелите психологически травми, от които може никога да не се съвземат.
В обширен репортаж от Южна Индия и Шри Ланка вестникът отбелязва, че мнозина не могат да преодолеят загубата на своите близки и страдат от мъка и непреодолима вина.
В района никой не може да предложи лечение за душевноболни, споделя пред "Таймс" служител на Червения кръст, като добавя, че в Лондон има много повече психиатри, отколкото в цяла Шри Ланка.
"Дейли телеграф" коментира голямата помощ, която международната общност оказва на пострадалите страни.
Джордж Буш може и да е реагирал бавно на цунамито в Индийския океан, но много бързо навакса това изоставане, изтъква редакционната статия на вестника.
САЩ са отпуснали 350 млн. долара за спасителните операции, в района са пристигнали държавният секретар Колин Пауъл и братът на президента Джеб Буш, а американският военен флот доставя храни и лекарства в Индонезия, припомня изданието, но добавя, че въпреки това Вашингтон е критикуван, задето иска да координира своите усилия с Австралия, Индия и Япония, а не с ООН.
Коалиция на желаещите, която може бързо да достави помощ, е за предпочитане пред мудните процедури на ООН, смята обаче "Дейли телеграф", като добавя, че световната организация също има да играе роля, но в дългосрочното възстановяване на пострадалите държави, а не толкова в незабавното спасяване на човешки живот.
Джордж Буш не се опитва да подкопае ООН, а по-скоро да представи Америка в най-добрата й светлина в район, където нахлуването в Ирак е твърде непопулярно и в страни като Индонезия ислямските терористи вече надигнаха глава, изтъква "Дейли телеграф".
Никаква политическа реторика и никакви закъснели обещания за международна помощ обаче не могат да прикрият факта, че не отделяме достатъчно средства, за да защитим хората в далечните страни от природни бедствия, е мнението на "Индипендънт".
Според вестника "докато US президентът Буш тепърва трябва да обяви война на природата, тя периодично и с унищожителен ефект, обявява война на нас".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!