Хуманитарни организации се опитват да преодолеят бюрократични пречки и неблагоприятни климатични условия и да доставят храни и медикаменти на остров Суматра - един от най-силно засегнатите от бедствието.
Логистични центрове за координиране на хуманитарната помощ работят в Джакарта и във военновъздушна база в Тайланд, допълва вестникът.
В Шри Ланка главното международно летище е останало без горива, пътищата са унищожени от наводнения и поройни дъждове. Бирманската флота е блокирала всички пристанища и отказва каквато и да е международна помощ, информира още "Таймс".
Повече от 50 хуманитарни организации работят в района и от ООН признаха, че координирането на помощта е особено трудна задача. Броят на жертвите на цунами продължава да расте. Сериозни са пречките пред хуманитарната помощ за пострадалите от бедствието, отбелязва в редакционна статия същото издание.
За всички е ясно, че това е международна криза, която ще продължи и след като телевизионните камери напуснат района. Малко са страните, които се нуждаят в толкова голяма степен от помощ, както Шри Ланка.
Други, засегнати от вълните, например Индия и Индонезия, са огромни по територия, но бившият Цейлон е сравнително малък остров, който разчита много на туризма, а много от курортите му са напълно унищожени.
Шри Ланка от дълги години е разкъсвана от етнически конфликт. Гражданската война между синхалите, които са мнозинство в южната част на острова, и тамилите на север продължава десетилетия. Сега обаче има основания за предпазлив оптимизъм, че заради бедствието някои вражди ще бъдат забравени.
ООН и Международният червен кръст също имат намерение да оказват помощ, без да се съобразяват с изкуствените разграничения. Вероятно ще се засилят и позициите на онези политици, които търсят политическо решение на конфликта, прогнозира "Таймс". Външният свят трябва активно да насърчава помирението, пише в заключение вестникът.
"Файненшъл таймс" отбелязва, че Великобритания ще използва председателството на групата на осемте най-развити държави (Г-8), за да настоява за отменяне на дългове на засегнатите от бедствието в Индийския океан държави.
Очаква се споразумение по този този въпрос да бъде постигнато на срещата на страните кредиторки от Парижкия клуб този месец. За тази седмица в Индонезия е планирана среща на страните донори, на която ще присъства генералният секретар на ООН Кофи Анан.
Япония вече обеща да отпусне помощ от 500 млн. долара, САЩ - 350 млн., а Великобритания - 96 млн. Досега общо са обещани близо 2 млрд. долара международна помощ за засегнатите страни, обобщава "Файненшъл таймс".
Правителството на US президента Буш подготвя дългосрочен план за заподозрените поддръжници на "Ал Кайда" в Гуантанамо, включително изграждането на затвор, където могат да останат до края на живота си без присъда, посочва междувременно "Дейли телеграф".
Вестникът се позовава на "Уошингтън поуст" и отбелязва ,че Пентагонът е готов да поиска от Конгреса 25 млн. долара за създаването на затвор за 200 души, известен като "Лагер 6", където да бъдат задържани хора, за които няма достатъчно доказателства, за да бъдат осъдени.
Другият вариант е да бъдат прехвърлени много афганистанци, йеменци и саудитци в сгради, построени от САЩ в техните страни. Затворите ще бъдат контролирани от местни надзиратели, но САЩ ще ги следят за спазване на човешките права, допълва "Телеграф".
Хуманитарни организации и много от американските съюзници казват, че няма доказателства срещу много от задържаните в Гуантанамо. Пентагонът и ЦРУ обаче настояват, че новите условия след 11 септември 2001 г. изискват по-решителни мерки, както и че много от задържаните са отявлени терористи, които ще извършат жестоки престъпления, ако са на свобода.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!