Според вестника министрите ще обещаят да направят "безопасността и сигурността" свой основен приоритет в последната парламентарна сесия преди парламентарните избори, които се очаква да се състоят през май догодина.
Пресата обширно отразява и протестите в Украйна срещу резултатите от президентските избори в неделя.
В редакционен коментар ФАЙНАНШЪЛ ТАЙМС отбелязва: "Милиони показаха, че искат политическа свобода. Милиони други щяха да направят същото, ако съзнанието им не беше объркано от страх и от медийни манипулации."
Според вестника властите трябва да приемат настояването на Виктор Юшченко за честен съдебен преглед на изборния резултат.
Изданието посочва, че върховният съд ще има ключова роля, както и парламентът, където председателят Володимир Литвин заяви, че иска страната да има законноизбран президент.
ИНДИПЕНДЪНТ е на мнение, че какъвто и да е накрая резултатът от изборите в Украйна, "половината от населението няма да ги приеме."
Вестникът прогнозира, че ако Янукович бъде обявен за президент, международното доверие в него ще клони към нулата и Украйна ще бъде в тежко положение. Курсът й ще бъде навътре и на Изток, но не и към Европа.
За ТАЙМС президентските избори в Украйна са произвели възможно най-лошия резултат.
Проруският премиер Виктор Янукович заяви, че е спечелил убедително въпреки проучванията пред избирателните секции, които го поставяха на второ място, пише изданието.
Очевидно е, че разногласията в Украйна се задълбочават... и сега рефлектират и на геополитическо ниво, посочва още ТАЙМС.
Като пример изданието изтъква различното отношение спрямо изборния резултат на Русия, от една страна, и на ЕС съюз и САЩ, от друга.
С толкова много заложено на карта опозицията трябва да запази високи морал, а Москва трябва да разбере, че светът я наблюдава, заключава вестникът.
От първата си страница ГАРДИЪН информира, че Иран е замразил програмата си за обогатен уран. Според изданието има много прилики в ситуацията около Иран и положението в Ирак преди началото на войната, но има и съществени различия в международните реакции.
Една от разликите е, че американските неоконсерватори, които са оказали натиск за инвазията в Ирак, сега не са в позиция да направят същото с Иран.
И Великобритания този път работи със Стария континент, а не с Новия. Това не гарантира успех, но е друга голяма разлика, отбелязва ГАРДИЪН.
В авторски коментар ДЕЙЛИ ТЕЛЕГРАФ застъпва мнението, че смяна на режима може един ден да бъде по-доброто решение от ядреновъоръжен Иран.
Т.нар. "Европейски съюз-3" (Великобритания, Франция и Германия), който преговаря за сделката, сигурно се поздравява, че е неутрализирал ядрената програма на Иран по-скоро чрез дипломация, отколкото с директна военна сила, смята изданието:
За да успеят, европейците ще имат нужда от Америка, която да продължи да играе "лошото ченге", докато в същото време на Иран "предпазливо се дават награди за добро поведение", предупреждава обаче вестникът.
Според автора ако европейците се провалят, военните действия, колкото и неприятни да изглеждат в момента, ще бъдат по-приемливи от появата на ядреновъоръжен Иран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!