"24 часа" пресмята, че за допълнителни пенсии и заплати са заделени 200 млн. лв. "Весело предизборно оживление" нарича процеса "Труд".
Изданието изброява, че пари ще бъдат отпускани още за ремонт на пътища, граничните пунктове, водоснабдяване и за малки регионални обекти.
"Труд" прави тема на броя от решението да бъдат вдигнати с 50% заплатите в националните културни институции. С отпуснатите пари може би ще приключи 17-годишната реконструкция на сградата на Младежкия театър в София.
Макар в тези решения най-голямата сума да е заделена за филмопроизводство, българското кино още чака редовните си пари от бюджета.
В мнение за "Труд" писателят Дончо Цончев пише, че сега е време да се направи жест и към малкото останали творци извън институциите.
"Сега" набляга на факта, че таванът на пенсиите остава без промяна.
Седмичникът "Капитал" отделя няколко аналитични материала на другата основна тема за българската преса - политическите тенденции в страната.
Оценката на изданието е, че всички партии предлагат в момента "политически кич". Анализът на вестника обобщава ситуацията така: "Управляващите не могат да управляват, десните не искат да се обединят, БСП не знае кой да е премиер".
Пред "24 часа" социологът Андрей Райчев прави преглед на изборните сценарии и възможността за създаване на нова партия начело с главния секретар на МВР Бойко Борисов.
Според него тя би имала успех сред разочарованите, гласували на последните избори за НДСВ, защото са търсели "здрава ръка", която да сложи ред в държавата.
Райчев определя поведението на самия генерал така: "Той разсейва у международните фактори обичайното подозрение към всеки харизматик, че ще прави нещо странно, крайно или националистическо".
За "Труд" обаче Мира Янова казва, че предизборните конфигурации са повече догадки на експерти, отколкото политическа реалност. Социоложката предупреждава, че в проучванията подкрепата за БСП е подценена и че ако СДС продължи да бездейства, може да загуби още по-драстично, отколкото през 2001 г.
Пред "Сега" левият политолог Андрей Бунджулов прогнозира, че левицата трябва да се преориентира от митовете за социалното управление като "етатизъм" и "преразпределение" към "икономическа рационалност, съчетана със социална справедливост".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!