С решението си МОК се опитва да пресече поредния скандал "гласове срещу пари", хвърлил сянка върху олимпийските игри в Атина, пише "Обзървър".
Акредитацията на Славков за игрите е отнета и е твърде вероятно да бъде изключен от МОК, прогнозира вестникът и посочва, че Славков два пъти вече е бил разследван за подозрения в корупция.
През 2000 г. представители на неуспешната кандидатура на Кейп Таун за тазгодишните олимпийски игри обвиняват Славков, че им е предложил да осигури шест гласа срещу $10 000 всеки.
"Сънди телеграф" добавя, че освен със Славков управителният съвет на МОК се е занимал и със случая на индонезиеца Мохамад Хасан и е предложил Хасан да бъде изключен на сесията на пълния състав на МОК в Атина през идната седмица. Той е бил временно отстранен през май 2001, след като е бил осъден на шест години затвор в Индонезия по обвинения в корупция.
Една от главните теми в неделните британски вестници е свързана с арестите във Великобритания през изминалата седмица на заподозрени терористи.
"Сънди таймс" твърди, че сред документите, намерени в апартамент в квартала "Уилздън гриийн", северен Лондон, има снимка на мъж в маскировъчна униформа с калашник в ръце и писма, отбелязани с името на близкоизточна екстремистка групировка "Бригадите ал Кудс".
"Индипендънт он сънди" посочва, че най-големият улов на полицейската акция е човек на име Абу ал Хинди, който е живял в апартамента и за когото се смята, че е "генералът на Бин Ладен за Великобритания". Предполага се, че той е и автор на наръчник за обучение на терористи.
От своя страна "Дейли телеграф" пише, че разполага с информация, че пакистанският компютърен специалист Мохамед Нур Хан, арестуван в Пакистан, е живял три седмици в апартамент близо до лондонското летище "Хийтроу" в края на миналата година.
Фактът, че Хан е живял близо до "Хийтроу" през ноември и декември придава достоверност на твърденията на пакистанското разузнаване, че се е опитвал да изследва летището за възможен терористичен удар, смята "Сънди телеграф".
По въпроса за закриването на бюрото на "Ал джазира" в Багдад "Индипендънт он сънди" пише, че катарската телевизия наистина е пристрастна в отразяването на събитията, но независимо от своята тенденциозност трябва да бъде поощрявана.
Като примери за пристрастие авторът на статията посочва, че всяко споменаване на иракското правителство започва с "издигнатия на власт от американците премиер Ияд Алауи...", а също и фактът, че "Ал джазира" първа е започнала да дава ефир на похитителите на заложници, разпространявайки техните изявления и искания.
Въпреки това много наблюдатели, в това число и цитираният в статията бивш американски посланик в Катар Кентън Кийт, смятат, че "Ал джазира" е "извършила истинска революция в медиите в Близкия изток".
В крайна сметка, казват наблюдателите, тази медия е възникнала от традициите в арабската журналистика, на която е била налагана усмирителна риза от автократичните режими, решени да използват ефира за свои собствени цели.
"От гледна точка на дългосрочното развитие на свободата на словото в Близкия изток и ползите, които Западът би имал в резултат на това, човек трябва да подкрепя "Ал джазира", дори и понякога да му се налага да си запушва носа", казва бившият посланик на САЩ пред "Индипендънт он сънди".
Освен това според него тенденциозността на катарската тв не е чужда и на други телевизии. Авторът на статията пита не са ли тенденциозни и американските медии, като обсипват отразяването на събитията в Ирак с едва прикрит патриотизъм и чувство на гордост от американските войници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!