Яп де Хоп Схефер отбелязва, че воденият от САЩ алианс може да стане откъснат от реалността и ненужен, ако финансирането и планирането в организацията не претърпят радикална реформа. Предложенията на Схефер са изложени в интервю за финансовия всекидневник. Генералният секретар на НАТО заявява още, че Афганистан ще бъде истинската проверка за алианса.
Голямата тема, по която пишат всички вестници обаче, е шокиращо изследване, показващо, че британските деца са безнадеждно затлъстели. Предупреждението идва от доклад на парламентарната здравна комисия, в който се посочва, че децата ще умират преди родителите си, ако тази тенденция се запази.
"Гардиън" публикува на първа страница собствено разследване, което според вестника, открива причините за детското затлъстяване и най-вече виновниците за това. Заглавието по темата е "Как хранителните фирми се целят в децата".
"Гардиън" пише, че методите, използвани от производителите на храни, подминават родителите. Документ, до който се е добрал вестникът, посочва, че фирмите вече използват нетрадиционни похвати, с които насочат рекламните си послания пряко към децата, без знанието на родители.
Депутатите настояват за задължителни тестове за наднормено тегло, информира "Таймс" и отбелязва, че надвисналата криза може да струва на британските данъкоплатци годишно над 10 млрд. долара. Детското затлъстяване може да доведе до разпадане на системата на национално здравеопазване, тревожи се "Индипендънт".
На първа страница на "Дейли Телеграф" е може би най-шокиращото откритие на парламентарната комисия - че изключително затлъстяло тригодишно дете е починало от разрив на сърцето. Вестникът напомня, че детското затлъстяването във Великобритания расте с най-бързи темпове в Европа - 3 пъти на всеки 20 години.
Има и още една голяма тема, която вълнува британските редактори днес. Почти всички вестници се опитват да оценят загубите за британската култура, причинени от пожара, изпепелил напълно колекцията от модернистични произведения на колекционера Чарлс Саачи.
На първа страница "Индипендънт" пише, че докато културните среди описват събитието като "трагедия", а застрахователите се готвят да получат сметка за 15 млн. долара, собственикът - рекламният гуру Чарлз Саачи, трябва да се примири с невъзстановимата дупка в голямата си частна колекция. Вестникът също така интервюира една от най-ексцентричните представителки на модерното британско изкуство - Трейси Емин, която казва, че е много по-разстроена от това, че в Ирак са убивани деца, отколкото от загубата на творбите й в пожара.
Почти цялата преса коментира поредният гаф на вицепремиера Джон Прескот, с който той отново поставя въпросителни около политическата кариера на премиера Блеър. "Индипендънт" пише, че Прескот е сравнил сегашното състояние на Блеър с последните дни на премиера Харолд Уилсън, който изненадващо подаде оставка.
Съобщение в "Таймс" констатира, че британците са станали нация на прахосници. Годишно всеки жител на Острова на средна възраст изхвърля закупени, но неизползвани стоки на стойност около 2500 долара. Най-често това са храни, луксозни стоки, стоки, купени по разпродажби и почти неизползвано членство във фитнесзали.
Най-големи разсипници са лондончани, които трошат напразно над 3300 долара годишно. Мъжете са по-разточителни и харчат излишно 400 долара повече от жените. Общо британците прахосват годишно внушителната сума от 120 млрд. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!