С голямо заглавие "Новинар" предупреждава за опасността от атентати в България, позовавайки се на коментари от президента Първанов след минутите мълчание в памет на жертвите вчера по обед.
Според анализ на "24 часа" свикването на заседание на Съвета по сигурността към премиера чак седмица след нападенията е признак, че властта в София няма "никакви или почти никакви рефлекси как да реагира при подобни ситуации". Изданието отбелязва, че никой в страната не коментира на глас заплахите пред нея и пише: "По всичко изглежда, че София последна ще разбере, че след 11 март Европа вече не е същата."
"Труд" избира за своя анализ обещанието на новия испански премиер да изтегли войските си от Ирак. Вестникът припомня, че нападението срещу българския батальон в Кербала в края на декември е активизирало антивоенни настроения в страната. Според авторите в момента пред България не стои дилемата дали да се изтегля от Ирак или не. "Ако някои участници с решаваща дума в българския политически живот се "повлияят" от евентуалния испански пример, това сега би било неперспективно нагаждачество", пише "Труд".
Обратно, "Сега" предупреждава, че испанското решение може да доведе до необходимостта от повече български войници в Ирак. Изданието припомня, че испанските войски са част от контингента под полско командване, където са и българските и че Варшава е очаквала да предаде това командване на Мадрид на 1 юли.
Другата тема, която присъства в повечето издания, е свързана не с политиката, а със спорта. Става дума за съдбата на футболния клуб "Левски" след загубата му от смолянския "Родопа".
Под заглавие на първа страница " Търси се кой предаде "Левски" "Труд" я избира за тема на броя. Изданието цитира треньора на сините Георги Василев, според когото "трябва да се реже живо месо". "Стандарт" и "Монитор" също се спират на претенциите към футболисти от тима, за които се твърди, че нарочно са си просели наказателни картони.
Сред нарочените са ключови имена като Гонзо и Елин Топузаков. Двете издания публикуват информации за спешна среща на шефове на сините и посещение на Тодор Батков при собственика на отбора Майкъл Чорни.
В пространно интервю пред "24 часа" сегашният треньор на Левски Георги Василев нарича българското футболно първенство "помия" и твърди, че нещата в него се знаят предварително.
Повечето издания публикуват информации от срещата на президента с юристи за необходимостта от Велико народно събрание. В интервю пред "Монитор" проф. Александър Джеров защитава тезата, че такава необходимост няма, защото членството в ЕС не променя формата на държавно управление или държавното устройство.
Според него активността по темата има чисто политически причини и те са желание на определени хора да продължат да ръководят държавата чрез Велико народно събрание, като след това влязат в президентската институция. "Личностите са проблемът и те са в НДСВ", казва Джеров.
За "Труд" обаче политологът Антоний Гълъбов развива тезата, че е невъзможно премиерът да стане президент. Обяснението му е, че в българските условия фигурата на президента се възприема като обществен застъпник, който критикува властта в името на хората и затова преминаването му от церемониална фигура в реалната политика е немислимо.
С това Гълъбов аргументира, че не само Симеон Сакскобургготски, но и никой друг от досегашните премиери не би имал шанс в президентските избори, както и обратното - никой бивш президент няма шансове за министър-председателски пост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!