Вестниците коментират и избора на досегашния депутат от НДСВ Константин Пенчев за председател на Върховния административен съд. Анализът в "Сега" по темата е със заглавие: "И Симеон победи - избра си шеф на ВАС". В него се посочва: "Не е изненада, че съдебният съвет пак се подчини на волята на управник, но n-тият политическият вот съвсем закопа уж независимите магистрати."
В редакционен коментар и "Дневник" застъпва подобно становище: каквито и колкото и съдебни реформи да направим, аргументите "политическа благонадежност" и "партийна лоялност" остават по-силни от принципа за разделението на властите.
Според "24 часа" НДСВ се готви за варианта да сдаде след изборите изпълнителната власт на БСП, но да продължи да управлява чрез съдебната. "Труд" изразява увереност, че като истински мъж на честта Константин Пенчев няма да позволи да го ползват за "топла връзка" между Темида и политическите мераци на партията и правителството.
"Монитор" обаче е критичен към магистратите: За пет месеца те така и не намериха кандидат от своите среди, за когото да кажат "да". Което не е нищо друго освен безсилие. Според изданието в тази връзка "някак жалко звучат плачовете на определени лица и кръгове, че, видите ли, трябвало да се избeре достоен кандидат от системата, а това с Пенчев всъщност било кушия с един кон, или политически натиск."
Преди днешните дебати по вота на недоверие към правителството, внесен от коалиция "За България", "Дневник" публикува становище на социолога Антоний Гълъбов. "Свидетели сме на поредния парадокс в развитието на сегашното управление - казва социологът и допълва. - След като отказа да дефинира собствената си политическа ориентация, правителството бе определено от социалистите като дясно и бе атакувано именно заради отказа от воденето на социалистическа политика."
"Дума" публикува интервю със социалната министърка Христина Христова, която казва, че от гледна точка на вота социалното министерство има достатъчно аргументи за свършеното и е спокойно. Един от аргументите на социалната министърка е, че е постигнат добър ефект от изпълнението на политиката за заетостта и безработицата.
Министърът на финансите Милен Велчев е предоставил на "24 часа" подготвеното му за днес изказване в парламента, в което отбелязва: "Добре би било, ако депутатите, които се готвят да гласуват в петък срещу правителството, пътем забележат, че икономическото съживяване все пак се вижда."
В интервю за "Сега" депутатка от коалиция "За България" изразява мнението, че обречен или не, вотът на недоверие е събудил гражданската активност на хората. Пресата информира за проведено от агенция "Медиана" проучване, според което българинът живее малко по-добре през последните четири години.
"Стандарт" отделя на проучването една страница, като акцентира на посочен от социолозите парадокс - въпреки подобреното материално състояние, българинът продължава да гледа песимистично на нещата.
Водеща новина за "Труд" е, че Симеон Сакскобургготски е по-заможен от Джордж Буш и Тони Блеър. Вестникът цитира сп. "Форбс", според което личното състояние на Буш е 15 млн. долара. "Далеч по-малко от българския премиер", отбелязва "Труд" и допълва, че личното състояние на нашия министър-председател е почти 90 млн. долара, в които са включени реституираните му имоти, личните спестявания и къщата в Мадрид.
От първата си страница "24 часа" съобщава, че депутатът Владимир Дончев от НДСВ ще спре парното си за една седмица, ще изключи GSM-а си и ще пътува с влак. Дончев се включи в експеримент на вестника - политици да живеят един месец на минимална работна заплата от 120 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!