Йохансон беше отличена за ролята си в комедията "Загубено в превода". Лондонските издания отделят значително място на това, че актрисата се е появила в сребърна рокля, накичена с бижута за 2 млн. паунда, но веднага подплатяват таблоидната си зоркост със сериозен анализ.
"Дори наградите ни са колонизирани от американците", проплаква "Индипендънт", като посочва, че от петте номинации за БАФТА в категорията "най-добър филм", нито един не може да бъде наречен британски. От тях само един е бил на английски режисьор - "Студена планина" на Антъни Мингела.
В редакционната статия на "Индипендънт" се посочва, че тазгодишната церемония на БАФТА е "точно отражение на това как британската филмова индустрия е канибализирана все повече от американците, които се опитват да задоволят собствените си зрители и филмови финансисти". Вестникът сочи като пример френското, испанското и датското кино, които се съобразяват предимно с националните си аудитории.
"Таймс" също напомня за ролята на Америка, но този път в политиката. Всекидневникът коментира предстоящата среща в сряда между лидерите на Великобритания, Франция и Германия. Според "Таймс" едва ли може да се твърди, че трите държави споделят обща визия за Европа. "Премиерът е добре поставен да заеме водещата роля в това, което американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд преди 12 месеца определи като "Нова Европа", отбелязва "Таймс".
Изданието добавя, че Франция и Германия се опасяват той да не облече именно тази мантия и поради това искат да го убедят да сътрудничи по-тясно с тях. "По-добре е министър-председателят да застане на страната на нова, а не на стара Европа", съветва "Таймс". Вестникът изтъква, че противното - по-тесен съюз между трите най-силни страни членки може да създаде впечатление сред държавите, които са на път да влязат в Европейския съюз, че им се предлага второстепен статут в клуба. "Файненшъл таймс" се тревожи за демокрацията в Русия. Вестникът коментира речта на президента Путин от миналата седмица, с която той откри своята кампания за втори мандат на президентските избори през март. "30- минутната реч беше показана по държавната телевизия няколко пъти, в най-добрите съветски традиции", отбелязва "Файненшъл таймс". Всекидневникът добавя, че Путин е използвал огромната си популярност за да смаже своите критици - от независимата телевизия, до магната Михаил Ходорковски, който е в затвора.
"Рискът да се върне тоталитаризмът е малък, но Кремъл с подкрепата на възраждащите се служби за сигурност, създаде нов климат на подчинение", смята "Файненшъл таймс". Изданието съветва Запада да възприеме по-твърд подход към руския президент. Вестникът пише, че подобна политика няма да накърни икономическите интереси на Европа и САЩ.
"Москва има нужда да продава своя нефт и газ в чужбина, точно толкова, колкото и Западът се нуждае да ги купува. Но като защити демокрацията Западът ще изпрати силен сигнал не само към Русия, но и към останалия свят", посочва "Файненшъл таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!