Испанските издания се интересуват от аргументите, с които премиерът Аснар защити войната в Ирак и трансатлантическото сътрудничество по време на сесия на американския Конгрес. Няколко вестника пък насочват вниманието си към сенатора Джон Кери, като вероятен съперник на президента Буш в надпреварата за Белия дом.
Главната тема във Франция е решението на кмета на Бордо и бивш премиер Ален Жупе, политически съюзник и възпитаник на президента Ширак, който бе съден и признат за виновен в корупция, да не подава оставка от постовете си. Преди той беше заявил, че ще подаде оставка, ако бъде осъден, но сега Жупе казва, че е променил решението си.
Под голямо заглавие на първа страница "Ален Жупе убеди французите", излизащият в Париж "Фигаро" помества резултати от допитване до общественото мнение. От тях се вижда, че 62% от анкетираните подкрепят решението на Жупе да не подава оставка, докато не стане ясен изхода от обжалването на присъдата. А сред членовете на президентската партия този процент е 89, отбелязва изданието.
От една страна, продължава вестникът, "французите гледат повече от скептично на последиците от това решение, като 55% смятат, че то ще има отрицателен ефект върху партията, по време на предстоящите местни избори, а 57% са на мнение, че от него ще пострада и лично президента Жак Ширак.
Присъдата на Ален Жупе, отбелязва "Монд" заплашва да помете цялата политическа машина на президента Ширак и да отвори пробойна в институционалната крепост, която го защитава. С решението да остане на постовете си Жупе предотврати политическо земетресение, посочва още "Монд".
Като отрицателна последица от събитията вестникът посочва факта, че крайната десница злорадства в тази напрегната атмосфера. Националният фронт вече обяви, че ще проведе по-активна от когато и да било кампания за местните и регионални избори през март, като двете основни теми ще бъдат имиграцията и корупцията.
Германският "Тагесшпигел" посочва, че шест седмици преди местните избори нито една партия не е толкова доволна от случилото се с Жупе, колкото крайно десния Национален фронт. Вестникът изразява изненада, че Ален Жупе може да запази постовете си, независимо от присъдата. Удивително е, как от време на време френските политици от различни политически сили успяват да се измъкнат от трудни ситуации. Що се отнася до самата присъда германското издание отбелязва, че тя се отличава от други скандали с корупция, просто защото за първи път съдът се е осмелил да произнесе наистина сурова присъда.
В изявление на съвместна сесия на американския Конгрес в сряда испанският премиер Хосе Мария Аснар оправда войната в Ирак и обеща, че неговата страна ще продължи да подкрепя Съединените щати в борбата срещу тероризма. Аснар поднови ангажиментите си към американската политика, само часове след като неговата Народна партия отхвърли призивите към премиера да обясни в испанския парламент на базата на какви разузнавателни данни е била подкрепена войната в Ирак, пише "Периодико".
Появявайки се на мястото на Аснар, неговият заместник Родриго Рато и неговият колега Едуардо Саплана се опитаха да не се изчервяват, когато заявиха, че ООН е потвърдило какво представлява оръжейния арсенал на Саддам Хюсеин. Ако се съди по техните изявления, те вероятно се надяват, че хората са забравили как правителството побърза да подкрепи незаконното нахлуване в Ирак.
Мадридският "Мундо" е съгласен с тази оценка. Не може да се пренебрегне фактът, че много испанци са били сигурно изненадани от триумфалната поява на премиера в Конгреса. Същият премиер, който отказва на опозицията в собствената си страна обяснение на истината, че прословутите оръжия на Саддам Хюсеин просто не съществуват.
По-благосклонно настроеният "А Бе Се" вижда особена значимост в част от речта на Аснар, посветена на Ирак. Като се има предвид опасността от разпространението на ядрените оръжия в страни, които могат да предоставят тези оръжия на международни терористи, то не трябва да се правят компромиси с тази заплаха, посочва изданието. Липсата на оръжия за масово поразяване в Ирак беше пропусната от премиера Аснар, допълва към темата "Паис".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!