"Фигаро" цитира Жупе, който казва, че не може внезапно да затвориш вратата и да разочароваш тези, които се нуждаят от теб. "Льо Монд" коментира, че президентът Ширак, който на теория е гарант за независимостта на съдебната власт, не само не е призовал всеки да уважава присъдата, а без никакво колебание публично е възхвалил "изключителните качества" на Ален Жупе.
Парижкият "Либерасион" чете между редовете на присъдата, че, когато през 2007 г. завърши мандатът на Жак Ширак, той рискува да бъде завлечен от скандалите в партията "Сбор за републиката". Норвежкият "Афтенпостен" смята, че това може да принуди 72-годишният Ширак да се кандидатира за преизбиране след две години.
"Либерасион" свързва френския президент с друг противоречив европейски лидер и измисля новия израз "берлусконизацията на Ширак", в която "Жупе е само претекст", "който рискува да облагодетелства крайнодесните повече отколкото законовата държава".
Австрийският "Дер Щандарт" коментира решението на Европейската комисия да изиска от евтината авиокомпания "Райънеър" да върне част от субсидиите, които е получила, за да използва провинциално белгийско летище за своя база. Според вестника субсидиите под формата на регионална помощ са довели до икономическо раздвижване и следователно са приемливи, стига никоя компания да няма преференциална позиция. "Дар Щандарт" пише, че парадоксът е, че държавата излива милиарда в железопътния транспорт, който е по-екологичен, а евтините билети карат хората да хващат самолет.
Немският "Тагесшпигел" приветства решението на британския премиер Тони Блеър да започне разследване на разузнавателната подготовка преди войната в Ирак. Според вестника, въпреки че президентът Буш и Блеър явно сочат с пръста на обвинението разузнавателните служби, разследването ще направи и двамата уязвими за критики.
Испанският "Ел Паис" пише, че има много признаци, че нахлуването в Ирак е било планирано в първите дни на администрацията на Буш и е било ускорено след 11 септември 2001 г. След като решението е било взето са били отправени обвиненията срещу Саддам Хюсеин с ясното съзнание, че той не притежава такива оръжия. "Войната на лъжи и измами продължава", заключава "Ел Паис".
Шведският "Дагенс Нюхетер" укорява премиера Йоран Першон, че внезапно е променил мнението си и сега е против свободното движение на работна сила след разширяването на ЕС. Вестникът оценява това като "триумф на предубежденията" и пише, че това е същият Йоран Першон, който критикуваше Германия и Австрия, които искаха временни ограничения за новите страни членки от Изтока, и същият, който е бил силен привърженик на разширяването на изток. "Дагенс Нюхетер" не се съмнява, че зад това решение стоят шведските профсъюзи, които искат да контролират пазара на труда, а освен това антиевропейските настроения в страната са силни.
Словашкият вестник "Правда" се занимава с проблемите около очакваната миграция на роми от страната след разширяването на ЕС. "Ромите чакат съюза", пише вестникът. "Западните държави не се плашат толкова от тези, които ще отидат при тях, за да търсят работа, а от тези, които ще отидат, без въобще да искат да работят", пише "Правда".
Вестникът припомня, че когато това е ставало преди, половин Европа е въвеждала визи за словаците. Според "Правда" проблемът с ромите не е само чешки, словашки или унгарски, а на целия Европейски съюз, но засега не са предвидени паневропейски програми, които да се справят с него.
Германският "Зюддойче цайтунг" отхвърля новата харта на пътниците по германските железници, които имат право на компенсации, ако влакът закъснее. Според вестника "Дойче бан" е загубила доверие заради закъсненията, непрекъснатите промени в цените и "неизтребимия бюрократичен манталитет на служителите й".
"Всеки, който е опитал да си вземе ваучъри за закъснението от стресираните кондуктори е разбрал, че не си струва усилието за няколкото евро", пише "Зюддойче цайтунг".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!