На вътрешните си страници "Телеграф" съобщава също, че предстои американските части в Ирак да бъдат намалени от 130 на 105 хиляди души. Според американски говорител, цитиран от вестника, това няма да отслаби американското военно присъствие в Ирак, тъй като съкращенията ще бъдат за сметка на концентриране и оптимизиране на контингентите, разпръснати на много места в Ирак, както и в съседни арабски държави.
"Файненшъл таймс" намира място на първата си страница и за статия, озаглавена "Брюксел поема курс за сблъсък със страните членки във връзка с бюджет за един трилион евро". Вестникът е получил достъп до данни, според които Комисията на Европейския съюз ще предложи седемгодишна бюджетна програма, която може дори да надхвърли един трилион евро, с цел да засили конкурентноспособността на страните от организацията.
Това, пише "Файненшъл таймс", ще постави Брюксел в ос на движение, която неминуемо ще го доведе до сблъсък с големите държави от съюза. Очаква се председателят на Комисията Романо Проди да пренебрегне призивите на страни като Великобритания, Франция и Германия за стриктни ограничения върху разходите от съюзния бюджет. Целта на мащабната бюджетна програма е до 2010 г. ЕС да изпревари САЩ като най-конкурентната икономика в света. Предлага се 300-процентно увеличение на разходите за изследвания, както и четирикратно увеличение на средствата за транспорт и други инфраструктурни мрежи. Предвижда се също и голяма програма за регионални помощи.
На вътрешните си страници "Файненшъл таймс" допълва темата, като информира, че комисар от Европейския съюз настоява бившите комунистически страни - бъдещи членове - да не получат лъвския пай от парите на организацията, за сметка на по- бедните райони в съществуващите страни- членки.
Вестникът цитира комисаря по регионалните въпроси Мишел Барние, че средствата трябва да бъдат разделени по равно между новоприетите страни и досегашните членове на Европейския съюз. Това влиза в пряко противоречие с позицията на друг европейски комисар, пише "Файненшъл таймс".
Мишел Шрайер - отговарящ за бюджетната политика, е окачествил позицията на своя колега като "налудничава". Барние обаче е заявил, че повечето му колеги споделят мнението, че по-бедните райони в Гърция, Испания, Италия и Източна Германия трябва да продължат да получават помощи от Европейския съюз и след разширяването на организацията. Целта е степента на развитие в тях да се изравни с тази в останалите райони в досегашните граници на Европейския съюз, пише "Файненшъл таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!