"От две години и половина насам СДС непрекъснато се сражава с една химера - опасността от коалиция с НДСВ". По нататък в статията той изтъква, че Надежда Михайлова не е искала и не иска да прави коалиция с НДСВ. Според Филип Димитров спорът между почитателите на Иван Костов и Надежда Михайлова няма отношение към каузата на СДС.
Според анализ в "Дума" Иван Костов подготвя почвата за завръщане в голямата политика. В статията обаче се изразява мнението, че времето на Костов е минало. "Монитор" цитира неназован депутат от СДС, че Иван Костов не се готви да оглави партията, но подкрепя за лидерския пост Димитър Абаджиев. В коментар във вестника се определя като предизвестена смяната на сегашното ръководство на партията.
В интервю за "24 часа" депутатът от СДС Валентин Василев прогнозира, че конфликтите в СДС ще приключат на 27 януари, когато трябва да се проведе заседание на Националния съвет на партията. Според него ако тези, които се опитват да овладеят СДС, не успеят, те ще се опитат да направят нова политическа формация.
В анализ в "Сега" се прогнозира, че ако се проведе извънредна конференция на СДС, тя би финализирала сините драми само ако завърши с победа на Костов. "Но е съмнително", пише в анализа, "дали камикадзетата на Командира биха донесли пълен успех за неговата политика".
В интервю за "Труд" политологът Огнян Минчев разглежда настоящата криза в СДС като продукт на управлението в периода 1997 - 2001 г., когато провеждането на необходими за страната реформи се е съпътствало по думите му от масирани корупционни процеси. Според него, ако Надежда Михайлова балансира умело между отделните групировки в партията, тя ще се затвърди като лидер.
Партия НДСВ също е повод за коментари във вестниците. В интервю за "Стандарт" преподавателят в СУ "Св. Климент Охридски" проф. Георги Карасимеонов казва, че "НДСВ е останала "кланова" партия, в която се наблюдават сблъсъци на интересите на различни икономически групировки. Пред "Сега" Емил Кошлуков обявява, че депутатите от кръга "Новото време" ще създадат партия съвсем скоро.
В статия в "Новинар" се разглежда въпросът дали България трябва да изтегли военните си от Ирак. Според автора на статията изтеглянето на военните няма да се хареса във Вашингтон, нито от "Стара Европа", а и ще лиши страната от всякакви политически предимства.
В "24 часа" обаче се изразява противоположно становище. В интервю за вестника литературоведът проф. Никола Георгиев заявява, че като гражданин протестира срещу присъствието на български военни в Ирак.
От първата си страница "24 часа" съобщава, че 70 служители от най-секретната служба в МВР - Дирекцията за оперативно издирване са били съкратени тайно през ноември и декември миналата година. Вестникът уточнява, че информацията е била потвърдена от вътрешния министър и главният секретар на министерството.
Според изданието повечето полицаи са били съкратени под предлог, че са нарушили години за пенсия. "24 часа" цитира мнения на експерти, че съкращението ще попречи на борбата срещу групировките в наркотрафика, терора и контрабандата.
В анализ в "Труд" по повод предстоящото в Либия дело срещу 6-мата български медици се посочва, че тихата дипломация на българските власти не е дала резултати. "Нито предишното, нито сегашното правителство", пише в анализа, "се осмели да постави проблема там, където му е мястото: пред световната общественост, пред Комисията по правата на човека в ООН".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!