Според вестника американските и британските власти са получили информация, че този полет може да бъде отвлечен от терористи. Отмяната на полет 223 от "Хийтроу" е била направена, след като в сряда същият полет е бил задържан на летище "Дълес" във Вашингтон, а пътниците са били разпитвани в продължение на три часа.
Американските власти са съобщили, че имат информация, която сочи именно към този полет на "Бритиш Еъруейз", но без да се посочва датата. Вестникът припомня за случая с отменените шест полета на "Ер Франс" до САЩ по време на Коледните празници.
Според "Таймс" сега "Бритиш Еъруейз" изпраща в САЩ паспортните данни на всеки пътник 20 мин. преди излитането на самолета. Авиокомпаниите обаче, смята вестникът, са готови за все по-чести отмени на полети и закъснения поради растящите изисквания за сигурност от страна на САЩ.
Всички вестници пишат за анкета, направена сред слушателите на Радио 4 на Би Би Си за това, кои са предпочитаните от тях закони, които парламентът трябва да приеме през новата година.
"За учудване на самите автори на анкетата, пише "Телеграф", в последния момент начело излезе "Законът Тони Мартин". Тони Мартин е британски фермер, който беше осъден на две години затвор, след като застреля младеж, опитал се да обере къщата му. А законът предвижда право на всеки собственик на имот да стреля срещу крадци.
"Телеграф" посвещава цяла страница на анкетата на Би Би Си, като обсъжда всички плюсове и минуси. "Таймс" не пропуска възможността да разкритикува Би Би Си за това, че е "превърнала демокрацията в шоу". Авторът на коментара обаче отбелязва, че "поради липсата на сериозна загриженост сред депутатите за закони за сигурността на населението, е напълно разбираемо, че журналистите и медиите изземат тези функции".
"Индипендънт" отделя широко място за новогодишното обръщение на президента на Франция Ширак и обещанията му за реформа на здравната система. Вестникът отбелязва, че френското здравеопазване, което се смята за най-доброто в света, е изправено пред финансова криза и липса на персонал.
Очаква се до 2020 г. дефицитът в здравната система на Франция да достигне 105 млрд. евро, ако не бъдат извършени сериозни реформи. "Индипендънт" цитира критици на системата, според които, по-голямата част от годишния бюджет в размер на 130 млрд. евро отива за ненужни лекарски визити, предписване на скъпи лекарства, за които не се плаща и посещения на пациенти при няколко специалисти едновременно. Извънредните разходи са накарали правителството да ограничи средствата за обучение на млади лекари, а това е довело до липса на персонал.
"Телеграф" от своя страна пише за "швейцарско решение за здравната система", което би могло да реши и проблемите на много други страни, сред които Великобритания. Според вестника "швейцарските доктори ще вземат пари от пациентите на минута".
Вестникът обяснява, че за всеки пет минути от прегледа пациентът ще трябва да плаща между 14 и 17 швейцарски франка, като това включва дори ръкостискането на раздяла, както и бележките, които лекарят трябва да направи в картона на пациента, след като той си е тръгнал.
Вестникът обаче отбелязва, че "новата система няма да бръкне в джоба на хората, тъй като сметката се плаща от задължителните частни здравни осигуровки". В същото време застрахователните компании са приветствали реформата, тъй като тя ще съкрати разходите за здравеопазване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!