"Блеър търси битката и се стреми към трети мандат", това е заглавието на уводната статия на "Гардиън". Тони Блеър, пише вестникът, вчера започна борба с предизборна законодателна програма, умишлено изготвена така, че да провокира шумен конфликт с Камарата на лордовете, торите и либералдемократите и съществена част от неговата партия.
В редакционна статия, озаглавена: "Бой до дупка", "Гардиън" продължава темата. В дългосрочен план, пише вестникът, две неща преди всичко ще определят съдбата на правителството на Тони Блеър на следващите общи избори. Първото е положението в Ирак през следващите 18 месеца. Второто, дали обществените услуги ще се подобрят за същия период.
Ето още няколко заглавия по темата. "Индипендънт": "Блеър е пред бунт на два фронта. Речта на Кралицата ще доведе до битки с лейбъристки депутати и с Камарата на лордовете"; "Дейли телеграф": "Блеър влиза в открит конфликт".
Иначе, международните страници на британските вестници днес са изпълнени с различни новини, като прави впечатление, че е дадена думата на някои добре познати гласове от миналото. На страниците на "Гардиън" е публикуван коментар на бившия американски държавен секретар Мадлин Олбрайт със заглавие "Алчност, която захранва терора", позовавайки се на несметните печалби от петрола.
Олбрайт смята, че Вашингтон трябва да окаже силен натиск за радикални реформи в Саудитска Арабия, ако иска да победи "Ал Кайда". Ако има централен фронт във войната срещу тероризма, пише авторката, то той е в Саудитска Арабия, а не в Ирак. Ако там битката бъде загубена, това ще е в резултат на провала както на кралското семейство, така и на Запада, най-вече в лицето на Съединените щати.
"Дейли телеграф" помества интервю със сваления грузински лидер Едуард Шеварнадзе, което е озаглавено "Шеварнадзе се чувства предаден от Запада". Доскорошният президент на кавказката република казва, че е спасил света, когато е бил на ръба на ядрена катастрофа, като е сложил край на "студената война", само за да бъде предаден по-късно от Запада. Шеварнадзе все пак уточнява, че това не е само негова заслуга, но че със сигурност е играл една от най-важаните роли.
И накрая една любопитна информация в "Таймс", в която се казва, че корените на "дървото на езиците" се намира в днешна Турция. Според направено проучване на около 87 индоевропейски езици учените са стигнали до заключение в подкрепа на теорията, че преди 8 000 години първоначалният индоевропeйски език е започнал да се разпространява по света от живеещите в Анадола земеделци заедно с техните стоки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!