Според Илия Петров Софиянски се нуждае от кметското място, "за да укрепи позицията, в която да дочака дългосрочната си цел - премиерски пост". Политологът Евгений Дайнов смята, че следизборната коалиция на сините с "Гергьовден" и подкрепата за Софиянски поставят въпроса дали СДС има силата да поддържа обявената кауза "чиста държава" и ще предизвикат в бъдеще разговор за това "кой" и "що" е СДС.
В анализ за друг вестник - "Дневник" - Дайнов развива тезата, че в последните избори българинът е показал, че гласува, по термина му: "експресивно". Това според него значи, че не дава вота си някому, за да управлява по определен начин, а "демонстрира собствена идентичност и принадлежност към дадена група".
Повече анализи предизвиква първият тур от местните избори в оценките дали активността е била ниска или висока. В "Труд" зам.-председателят на ЦИКМИ проф. Михаил Константинов твърди, че "ниската избирателна активност е мит".
"24 часа" посвещава редакционен коментар на високия процент недействителни бюлетини и пита дали обяснението за грешките е, че "народът е глупав?". " По-скоро става дума за подигравка на хората с елита, сладко отмъщение, което можеш да си позволиш само по избори", отговаря "24 часа".
"Сега" обяснява феноменът с недействителните бюлетини с механизма на преброяването, а под заглавие: "Танцът на числата" "Дневник" прави аналогия с резултатите от референдума за ЕС в Румъния, където според изданието за една нощ числата се разтанцували, за да могат управляващите да отчетат успех, но с това сега се занимавала прокуратурата.
Предложението данък печалба да бъде намален на 19% е "следизборно отрезвяване"
"Дневник" коментира и другата, повече свързана с числа тема, която занимава днес българския печат - параметрите на бюджета за догодина и нарича предложението данък печалба да бъде намален на 19% "следизборно отрезвяване".
"Дневник" припомня идеите на финансовия министър Велчев отпреди изборите за 13-та заплата и пенсия и пише: " Въпреки че подаръците се оказаха недостатъчни, за да накарат избирателите да повярват в добрия Дядо Коледа от НДСВ, бюджетът явно има неподозирани резерви за харчене. Което показва, че най-вероятно притесненията са били не за него, а за това, че догодина няма да има какво да се разпределя."
За "Труд" Венцислав Димитров нарича предложенията "бюджет на бездействието", а промяната на данъците " извиване на ръце и злоупотреба с власт".
Според Димитров в България няма орган, който да накара управляващите да спазват като закон собствения си бюджет и затова според него "няма никакъв смисъл от гласуването на закон за бюджета, защото числата в него не задължват никого с нищо".
Повечето издания припомнят, че едноременно с намаляването на корпоративния данък обаче, предстоят повишения в непреки налози като акцизите, а кабинетът няма да намали данъците върху доходите на физическите лица.
Децата ни живеят в нереален свят на електронни игри и интернет
Всички издания публикуват информация, някои на първа страница, за случай, който щеше да е куриозен, ако не беше трагичен. 10-годишно момче от родопското село Лъки се хвърлило от 7-мия етаж на жилищен блок, защото вярвало, че ще остане невредимо като Хари Потър.
Повод за инцидента станала идеята на учителка децата сами да си измислят наказание за провинение. Коментарът на бащата е: "Няма виновни, децата ни живеят в нереален свят на електронни игри и интернет."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!