Според "Гардиън" Браун произнесъл реч, в която защитил реформистката политика на правителството, но с непогрешима лейбъристка реторика, на която се дължали мощните и продължителни аплодисменти.
Използваното от Браун над 20 пъти определение "лейбъристко" кара "Файненшъл Таймс" да пише на първа страница, че Гордън Браун атакувал Блеър именно от гледна точка на базовите принципи на лейбъризма.
Според "Таймс" чрез речта си пред партийния конгрес финансовият министър демонстрирал лоялността си към лейбъризма до крайност, като така спечелил овациите на най-крайните партийни привърженици. И заради това, и заради невероятно артистичното представяне на речта си, "Таймс" пише в анализ по темата, че Браун направил така, че премиерът Блеър да изглежда незначително дребен.
"Индипендънт" разглежда темата "Гордън Браун" от друг ъгъл. Той пише на първа страница, че според изследване, поръчано от вестника, операциите в Ирак струват на Великобритания 150 млн. долара на месец, а триседмичната война погълнала около 2 млрд. и 400 млн. долара.
Твърде вероятно било, показва изследването, през следващата година министерствата в Лондон да бъдат с орязани бюджети, а някои държавни разходи намалени.
Вестниците напомнят, че днес е ред на Тони Блеър да произнесе речта си пред лейбъристкия конгрес и "Файненшъл Таймс" се пита кой ли е писал речта на британския премиер.
Отговор няма, но изданието публикува изследване, според което 57% от британците смятат, че американският президент Джордж Буш има най-голямо влияние върху министър - председателя Блеър. 41% залагат на съпругата Чери Блеър, а 30% на медиите.
"Индипендънт" публикува резултати от друго изследване, според което близо 60% от британските избиратели смятат, че премиерът Блеър ги е излъгал за иракската заплаха. Около 1/3 вярват, че Блеър казва истината.
И ако изследванията не са в полза на британския премиер, не така стои положението с кандидата за губернатор на щата Калифорния Арнолд Шварценегер. Според изследване на американските медии Си Ен Ен и Ю Ес Ей Тудей, цитирано от "Индипендънт", 40% от избирателите в Калифорния искат Шварценегер да е бъдещият губернатор, срещу едва 25% за втория в изследването Круз Бустаманте.
Една снимка от първите страници на "Таймс" и "Дейли Телеграф" приковава вниманието - френският президент Жак Ширак нежно целува ръка на първата дама на САЩ Лора Буш на входа на Елисейския дворец в Париж.
"Таймс" отбелязва, че Ширак не подсказал нито за момент дали "тайното американско оръжие" ще разтопи ледената атмосфера между Париж и Вашингтон. Според вестника френският президент отказал да дискутира Ирак с гостенката си и "шовинизмът, типичен за дебелокожите мъже от неговото поколение" поддържал разговора на тема деца и образование, твърди изданито.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!