"Гардиан" придружава снимката с голямо заглавие "Не споменавайте войната! Гняв посрещна свалянето на Ирак от дневния ред". Вестникът публикува проучване, което показва, че в 60 подбрани избирателни района, където мнозинството на лейбъристите е най-атакуемо, от 2001 г. насам 9% от гласувалите за лейбъристите вече няма да го направят.
Либералдемократите печелят 8%, а консерваторите са почти без промяна. Вестникът посвещава и цяла поредица коментари на лейбъристката конференция. Един от тях съветва министър-председателя да внимава с натрупваните дребни унижения сред колегите му. Прекалено често явление стана министри от кабинета да научават за някоя нова поставена им цел от радиото, пише "Гардиан".
"Индипендънт" съшо извежда напред темата за Ирак и лейбъристката конференция, но с помощта на ирония и контрасти. Заглавието на първа страница гласи "Блеър: Горд съм с това, което направихме в Ирак, но, другари, не може да гласувате по този въпрос".
Подзаглавията в червен и черен шрифт илюстрират направеното в Ирак : 5000 загинали иракчани, 50 убити британски войници, 20 нападения на ден срещу съюзниците, 8 убийства в Багдад всяка нощ, 60% безработица в Ирак и 75% от населението разчита на хранителни помощи, 14 часа режим на тока и нито едно намерено оръжие за масово поразяване.
Вестникът отпечатва коментар от Андреас Уитъм, който посочва, че Ирак е войната на Тони Блеър и сега той трябва да постъпи почтено и да се оттегли. Премиерът трябва да поеме отговорност за една от най-големите външнополитически катастрофи, които е претърпявала страната, пише Уитъм.
"Дейли Телеграф" публикува много детайлни резултати от проучване, направено в самото навечерие на лейбъристката конференция, което според вестника показва, че Тони Блеър и неговото правителство са пренебрегнали връзката с масовите си поддръжници и вече не са харесвани от тях.
Според проучването, ако през 1999 г. 53% са били сравнително доволни от управлението, сега този процент е 22. Сравнително недоволните от 32% са станали 35%, докато делът на крайно недоволните от 11% е нараснал на 39%.
"Фйнаншъл Таймс" в редакционен коментар съветва премиера Блеър в бъдеще да изяснява политиката си повече с дела, а не със словесни разграничавания от други партии, и без забавяне да материализира обещавания прелом в образованието и здравеопазването.
Няколко вестника извеждат на първите си страници вестта, че папа Йоан-Павел Втори е ръкоположил 31 нови кардинали. "Дейли Телеграф" отбелязва, че папата за втори път нарушава правилото, въведено от Павел Шести и препотвърдено от самия него, че гласуващите в кардиналския конклав не трябва да са повече от 120. Сега те стават 135.
"Гардиан" пише, че папата се е погрижил собствените му консервативни възгледи по редица въпроси - абортите, еднополовите двойки и други - да преобладават в новия конклав.
За разлика от всички останали вестници на първата страница на "Таймс" виждаме снимка на странна фигура в архаичен тежководолазен костюм. Това е 41-годишният Лойд Скот, който се готви с 90-килограмовия скафандър да премине за пръв път в историята маратонската дистанция от 42 км по дъното на езерото Лох Нес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!