"Стандарт" уточнява, че най-много ученици няма да чуят първия школски звънец в Перник, където ХЕИ е затворил 10 училища. В репортажа на вестника се говори за течащи покриви, неремонтирани санитарни възли, стаи с падащи тавани и олющени стени.
От проучване на "Монитор" става ясно, че и Студентски град в София няма да посрещне новата учебна година в цветущо състояние. "Всичко е разкопано, топла вода нямаме от месеци", оплакват се кандидат-висшистите. За "Монитор" "Студентският град е по-разбит и от Ирак след войната".
"Сега" хвърля поглед към предстоящите местни избори, като търси отговор на въпроса защо около 120 партии-джуджета са заявили, че ще участват. Вестникът посочва, че те са се активизирали заради текст в закона, в който е записано, че една политическа партия може да бъде разпусната, ако са изминали повече от 5 години от последната й регистрация за участие в избори.
Но "Сега" съзира и други причини за тази активност. "По закон всеки кандидат, който работи в държавна, или общинска фирма, има право на платен отпуск ... ако се кандидатира за изборна длъжност", припомня изданието.
За какво един човек, който няма абсолютно никакви шансове да стане кмет, или общински съветник се кандидатира, продължава коментара на "Сега". Сигурно защото предизборната борба е легален начин да се събират спонсорски пари. Чудно е само защо при толкова много партии избирателната активност на гражданите пада ежедневно.
За "Монитор" България се намира в уникална политическа ситуация. Всекидневникът пише, че след 1989 г. не е имало избори, когато управляващите в държавата да са били с такъв нисък процент на доверие. "Политическата задача в страната сега е уникална и по своята неразрешимост - в момента няма политическа сила, която може реално да вземе властта и да управлява", е мнението на "Монитор".
Няколко издания коментират и отправените от депутати от НДСВ обвинения срещу държавния глава, че се опитва да подкопае работата на парламента и да наложи идеята за президентска република.
"Наистина с поведението си Първанов сякаш си поставя за цел систематично да доказва, че Народното събрание и мнозинството не работят добре, както и да илюстрира разпространеното сред избирателите схващане, че по принцип парламентът е безполезна и скъпоструваща говорилня", пише вестникът.
"Възможно ли е президентът да се е включил активно в битката за местната власт, уронвайки предизборно престижа на НДСВ ... или Първанов действително систематично отслабва имунната система на парламентарната република, която и без това не може да се похвали с крепко здраве", пита изданието. Според "Труд" обаче президентът няма интерес от предсрочни избори, тъй като "те впоследствие ще затруднят собственото му преизбиране и втория му мандат".
"Дума" е особено засегната от нападките срещу Първанов, отправени от Емил Кошлуков, Борислав Цеков и Мирослав Севлиевски. Левият вестник е недоволен от това, че "нито един от лидерите на НДСВ не ги е хванал за ухото".
"Ако това не стане в близките дни, или тройката е взела страха на НДСВ, или НДСВ наистина се стяга за война с президента. Зад гърба на Симеон. Или с негова знание. За да предотвратят вътрешната саморазправа. И това ще е най-глупавото нещо", се казва в редакционния коментар на "Дума".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!