Тези цифри, отбелязва вестникът, отразяват мащаба на катастрофата в страна, за която Световната здравна организация смята, че има най-добрата здравна система в света.
"Погледнат отвън, добавя вестникът, начинът, по който Франция се справи с последиците от трагедията ще бъде разбран доста трудно". Единственият представител на властта, който подаде оставка, посочва "Монд", беше главният лекар Люсиен Абенам, който всъщност "беше оправдан" в доклад на правителството.
"От друга страна, нито изпълнителната власт, нито Националния здравен институт, нито министърът на здаревопазването Жан Франсоа Матеи, които бяха остро критикувани в доклада, не сметнаха за нужно да излязат в оставка", отбелязва "Монд".
Германският "Зюддойче цайтунг" критикува правителството за начина, по който третира лекарите, които работят извънредно, след като Европейският съд реши, че времето "на повикване" трябва да се брои за работно.
Вестникът съжалява, че е било необходимо решение на Европейския съд, за да "бъде принудено правителството да сложи край на неприемливите условия в германските болници, експлоатацията на лекарите и заплахата за живота на пациентите".
"Зюддойче цайтунг" посочва, че лекарите, които са работили 24 часа губят способността си да реагират бързо и адекватно, както след употреба на голямо количество алкохол.
"Болниците ни са сериозно болни, ако те изпаднат в кома, ще бъде твърде късно да ги спасим", пише вестникът.
Бившият френски президент и председател на Европейския Конвент Валери Жискар Дестен се включва в спора между Париж и Брюксел по повод умишленото нарушаване от Франция на правилата за бюджетния дефицит, като казва за "Лез Еко", че "препочал на правителството, когато прави икономическата и бюджетната си политика, да отчита европейското измерение".
"Например, Париж трябва да обещае на Брюксел, че всеки допълнителен приход, получен от нарушаването на правилата ще бъде предназначен за намаляване на дефицита", казава Дестен.
Докато специална комисия по чистотата на езика подготвя своя доклад в Дания, вестник "Берлингске Тиденде" отбелязва, че "Датският език не се нуждае от полицейска протекция".
Изданието пише, че английският език навлиза активно в лексиката на страната и, че комисията сигурно ще предложи промоция на датския в киното, театъра и научните разработки. Може би, дори ще бъде предложен закон за защита на датския език, който да намали влиянието на английския. Но според вестника това ще бъде грешка.
"Езикът е нещо лично, пише вестникът, например, някои датчани използват думата "мениджмънт" вместо нейния датски еквивалент".
"Въпрос на вкус е, кой изглежда по- смешен. Но да изглеждаш смешен е човешко право. Няма нужда от политическа намеса, за да бъде спряно това. И няма абсолютно никаква нужда да се правят датската наука и изкуство по-провинциални, като се налага употребата на датския."
Унгарският "Непсабадшаг" коментира твърденията за корупция в кабинета на главния прокурор на страната и най-вече последното му решение да прекрати следствието за корупция, включващо "заинтересовани групи", свързани с предишното правителство на партията Фидес.
Вестникът отбелязва, че това е 22-ият случай, когато главната прокуратура прекратява дело за корупция срещу фирми, свързани с Фидес преди още делото да стигне до независим съд.
"Непсабадшаг" посочва, че за разлика от съда, прокуратурата може да бъде повлияна от управляващите. Сегашният главен прокурор е назначен от предишното правителство на Фидес.
Коментарът отбелязва, че решението на прокурора противоречи дори на разкритията на полицията, което би трябвало да означава, че отделът за разследване на организираната престъпност трябва да бъде колективно уволнен за некомпетентност, иронизира вестникът.
Пражкият "Лидове Новини" смята, че новите ирландски закони за забрана на пушенето в ресторанти и пабове са "драконовски...те ограничават личната свобода и водят до дискриминация срещу пушачите".
"Тези ирландски закони, които за щастие, нямат прецедент в Европа, трябва да служат като предупреждение срещу тоталитарното мислене", посочва вестникът. "Нещо повече, тези закони ще унищожат ирландския паб като културна институция", смята "Лидове Новини".
"Трудно е да се повярва, че ирландците ще се откажат от пушенето. Най-малкото те няма да се откажат така лесно, както американците, чиито мозъци са промити от политическата коректност и кампанията на фармацевтичните компании."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!