"Да ограничим гражданските права, за да преборим престъпността" е заглавието на вестник "Сега". Ежедневникът публикува мнение и на жълтата депутатка Анелия Мингова, която застъпва обратната позиция и нарича рязането на граждански права "пагубно". Според Мингова не законите са лоши, а липсва взаимодействие между институциите, които ги прилагат.
"Стандарт" припомня, че част от промените в Наказателнопроцесуалния кодекс, предложени от вътрешния министър Петканов, предвиждат по-големи права на полицията - да подслушва заподозрени в икономически престъпления, документни измами, грабежи и кражби. Според вестника разширеното използване на СРС е сред идеите и на Филчев.
Като "критично" и "самокритично" определя изявлението на главния прокурор "Труд" в редакционен коментар. "Ако не беше тонът на самовзискателност в речта, тя щеше да прилича на нечии други, които служат само за илюстрация на поговорката "Дума дупка не прави", пише вестникът и добавя "Дано тоя тон да е искрен и осмислен, а не импровизиран за оправдание". Според "Труд" цената, която правителството иска от българите, за да се пребори с престъпността е "да се примирят, че ще ги подслушват повече".
"Монитор" е избрал за заглавие определението на Филчев, че в "България има криминална диктатура над обществото". Вестникът цитира главния прокурор да казва, че " прекалената толерантност към граждантие създава по-голяма опасност за всички останали граждани".
Все в областта на баланс между гражданските права и борбата с престъпността "Дневник" е избрал за редакционен коментар идеите на президента Първанов да се конфискува имущество, придобито с престъпна дейност. Изданието вижда опасност да се стигне до насаждане на убеждение, че "благосъстоянието е престъпление по презумпция" и нарича президентската инициатива " пропаганден лов на вещици", "внезапен пролетарски изблик " и "упражнение по реторика".
Единствено "24 часа" е избрал друга водеща тема и за него тя е план от 9 спасителни мерки за след 800-те дни, написан за изданието от бившия премиерски съветник Стоян Ганев. Сред тези идеи на Ганев са въвеждането само на един данък от 10% за граждани и фирми, премахване на бюджетните субсидии, намаляване на вносните мита, смяна на пенсионната система и приватизация на БНТ, БНР и БТА.
В публикуваните коментари на икономисти Венцеслав Димитров нарича идеите "екстравагантни" и прогнозира, че те не биха заработили в България, защото са подходящи за "бързо развиваща се, динамична нация, в която работят много млади хора".
Според Красен Станчев от Института за пазарна икономика в предложенията няма нищо ново, а проблемът е, че за да ги приеме, държавата трябва да се откаже от социалните си програми, на което според него и бизнесът би се противопоставил.
Вестникът не е получил пряк отговор от Министерството на финансите по тези предложения, но директорката на пресцентъра на министерството се позовава на шега от Милен Велчев, който бил споделил, че би въвел единна ставка и от 5%, ако Стоян Ганев покрие разликата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!