Победата на Фернандо Алонсо в състезанието за голямата награда на Унгария във Формула 1 е отразена на първите страници на испанските вестници. Алонсо е най-младия пилот, печелил Гран при и първи испанец в списъка на победителите.
Мадридският "А Бе Се" пише на първа страница, че победата на Алонсо е историческа и възхвалява в редакционна статия постиженията на испанските спортисти.
Не беше отдавна времето, когато испанските спортни победи бяха голямо изключение и се случваха в дисциплини, които не са особено популярни, продължава изданието. Напредъкът на испанския спорт в последните години обаче е забележителен, като повратен момент бяха Олимпийските игри в Барселона през 1992 г.
Друг испански вестник "Ел Мундо" пише, в статия на първа страница, че победата на 22 годишният Алонсо е забележително събитие. Вестникът коментира, че никак не е лесно за младия пилот- светът на автомобилния спорт изисква едновременно перфектен самоконтрол и агресивно желание за победа на всяка цена. Испания вече не е само футбол, отбелязва вестникът.
Излизащият в Берлин "Тагесцайтунг" се спира на възможните последици от разследването "Хътън" за британското правителство и за самия министър-председател Тони Блеър.
Той е излъгал няколко пъти в хода на случая "Кели", но дали ще се наложи да подаде оставка заради това, пита вестникът. Със сигурност не, е категоричният отговор на изданието, като посочва, че публичните разследвания никога не са имали сериозни последици във Великобритания.
Вестникът допълва ,че разследването "Хътън" вероятно няма да има непосредствени последици за премиера, но ще разкрие факти и доказателства, които ще бъдат обществено достояние. Тогава гласоподавателите ще могат да накажат Блеър, прогнозира германският всекидневник.
Три седмици преди референдума в Швеция за приемане на еврото, шведският "Афтонбладет" предупреждава , че периодът след гласуването няма да е лек. Ако шведите гласуват с "не" на 14-ти септември, страната ще трябва да чака 10 години , за да получи нова възможност да се присъедини към валутния съюз.
Вестникът цитира премиера Йоран Першон, който казал миналата зима, че ще има нов референдум, ако шведите отхвърлят еврото. Оттогава се смята, че всички, които имат и най-малки съмнения към общата валута ще гласуват с "не", защото ще има възможност да променят решението си по-късно.
"Афтонбладет" обаче уточнява, че е невъзможно скорошно провеждане на ново допитване. Решението на референдума трябва да се уважава и партиите, които са за приемане на еврото, не биха рискували нова загуба.
Ако гласува "не", Швеция ще може да се присъедини към еврозоната най-рано през 2013-та година, няколко години, след като други европейски страни са изоставили своите валути и са приели еврото.
По принцип Естония е готова за това, Чехия, Унгария и Малта също са близо и вероятно ще се включат в еврозоната през 2010-та година или дори по-рано, пише шведският вестник. Ако вотът е отрицателен, то Швеция наистина ще изостане като влияние в Европа и като икономическо развитие.
Излизащият в Малмьо "Сидсвенска дагбладет" междувременно призовава премиера да разчисти терена с нови парламентарни избори след референдума.
Германският "Ди Велт" посочва, че италианският министър-председател Берлускони е пропуснал чудесна възможност да подобри отношенията си с германския канцлер Шрьодер по време на посещение в операта във Верона.
Чудесна постановка на "Кармен", но италианецът, който рядко пропуска светлината на прожекторите, този път не се появи. Берлускони остави на президента на Европейската комисия Романо Проди да бъде домакин.
Берлускони обаче пропусна не само едно добро представление, той пропиля шанса да се сближи с германеца, който обича да прекарва отпуските си в Италия. Вестникът продължава, че не е ясно, дали решението на Берлускони се дължи на гордост или на настроения, но дори и италианците вече не го разбират.