Блеър, пише "Льо тан", "ще се сблъска с много трудна политическа ситуация,
когато се върне от лятната ваканция, тъй като профсъюзите и дори неговите собствени
лейбъристи се готвят да го атакуват, заради вътрешната му политика".
"Защо прагматичните британци губят доверие в премиера, който се справя доста
добре?" - пита водещият френски вестник "Монд".
Отговорът според вестника е, че Тони Блеър е пострадал от "острата обществена реакция" на неговите опити "да прилага политика на увъртане". "Монд" описва тази политика като представяне на целите на премиера "във възможно най-добра светлина, понякога без да се съобразяват със средствата".
"Най-добрата илюстрация на това е вероятното оттегляне на Алистър Кембъл, който е един от най-старите и най-полезните съветници на Блеър", отбелязва френското издание. "Той ще трябва да си отиде, тъй като политическото оцеляване на премиера зависи от възвръщане на доверието на голяма част от обществото, което не крие своето разочарование."
Берлинският "Ди Велт" се опасява, че официалните данни за безработицата в Германия през миналия месец рисуват твърде оптимистична картина. Вестникът отбелязва, че според данните безработицата се е покачила само със 7000 души, но икономиката продължава да бъде на ръба на рецесията.
"Броят на хората, които имат работа показва, колко драматично е положението. Заетостта е намаляла с 660 000 души, докато броят на хората, които са се регистрирали за помощи е само 300 000." Вестникът предупреждава, че увеличаването на заетостта ще изисква икономически ръст от над 2%, а в момента "няма никакви признаци за толкова висок растеж".
В коментар унгарският "Маджар Хирлап" се безпокои от отношението на Брюксел към етническите унгарци в съседни страни и призовава за преразглеждане на Договора от Трианон, според който в края на Първата световна война Унгария губи една трета от територията и две пети от населението си. "Историческите и емоционални принципи, пише вестникът, изискват да се осигури на унгарците, откъснати от родината достъп до нея дори, когато ние се присъединим към ЕС."
Вестникът признава, че ЕС забранява дискриминацията, основана на етнически произход, но казва, че Брюксел трябва да позволи на тези, чиито фамилии живеят в старата преди трианонска Унгария, да получат "двойно гражданство" и "преференциален паспорт, виза или еквивалентен документ".
Френският "Либерасион" вижда "сянката на Осама бин Ладен" в атентата в Джакарта във вторник. Вестникът смята, че неговата организация е "отслабена от войната на западните тайни служби и сега действа повече като компания с автономни местни клонове". Автономията обаче съдържа обща тактика на "безразборни атаки срещу граждански цели".
Що се отнася до човека, когото "Либерасион" нарича "неуловимия Бин Ладен", вестникът отбелязва, че негови съюзници талибани са се завърнали в Афганистан. "Победата във войната срещу тероризма, пише изданието, изисква решаване на мистерията, която заобикаля лидера на Ал Кайда. Главната заплаха за сигурността на либералните демокрации е Бин Ладен."
Германският "Тагесшпигел" хвали правителството за решението му да одобри разполагането на германски войници в Афганистан, извън Кабул. Според вестника това показва, че правителството има сериозен ангажимент към мирния процес. Той обаче предупреждава, че не е реалистично да се мисли, че сигурността на войниците може да бъде гарантирана.
"Самите войници трябва да създадат тази сигурност, подчертава вестникът, както и да не позволят на Ал Кайда да се организира отново в Афганистан." Според "Тагесшпигел" главният въпрос е дали Германия е готова да подкрепи властта на Хамид Карзай във вреда на местните командири, дори това да застраши живота на германските войници в провинцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!