"Зюддойче цайтунг" критикува и значението, което е било отдадено на въпроса, като че ли "Западът е тръгнал на провал" и посочва, че от 80 млн. германци само 7000 гейове и лезбийки са регистрирали връзката си официално за последните две години.
Австрийският "Щандарт" отхвърля позицията на Ватикана като остаряла. "Нека да не се залъгваме - пише вестникът. - Католическата църква е безнадежден случай." Според мнението на "Щандарт" документът на Ватикана звучи като послание от отдавна минали времена.
В предимно католическа Испания мадридският "Ел Мундо" също изразява резерви. "Ватикана - пише вестникът - още веднъж смеси политиката с религията". "Ел Мундо" смята за съвсем естествено католиците да не одобряват вида брак, който противоречи на тяхната религия, но подчертава, че те "не трябва да се месят в решения, които принадлежат на сферата на политиката и юриспруденцията".
Френските вестници се занимават основно с ръста на безработицата в страната. "Фигаро" пише, че след два месеца на стабилност през април и май, през юни безработицата се е увеличила с 1,1%, което означава, че още 25 900 души са останали без работа. Това значително нарастване идва едва седмица, след като премиерът Жан-Пиер Рафарен определи борбата с безработицата за главен приоритет на правителството, отбелязва изданието.
"Фигаро" посочва, че според националното бюро за статистика броят на безработните във Франция се очаква да се увеличи от %9,5 на %9,8 до края на годината. Според вестник "Монд" правителството не знае точно какво да предприеме и тайно се надява на икономически растеж в Америка, който впоследствие да доведе до намаляване на безработицата в Европа.
В Германия вестниците определят като голям фал забавянето с два месеца на новата електронна система за плащане на такси за тежкотоварните камиони, използващи магистралите.
"Берлинер цайтунг" отбелязва, че дори на предишния си пост като премиер на провинция Бранденбург министърът на транспорта Манфред Щолпе не е имал късмет по икономическите въпроси. "Сега обаче като транспортен министър Манфред Щолпе трябва да си признае, че е претърпял най-голямото си фиаско до този момент", пише "Берлинер цайтунг".
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" смята, че Щолпе е сбъркал, като не е отчел техническите трудности, както и предупрежденията на Брюксел за законността на системата. "Щолпе направи за смях не само себе си, но и най-голямата транзитна страна в Европа, която излезе, че не знае какво прави", оплаква се "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
От своя страна "Ди Велт" защитава плана за високотехнологичната система за събиране на такси по магистралите, като пише, че това е "система на бъдещето, показваща пътя на цяла Европа", а компаниите, заети с нейното разработване, ще могат успешно да я изнасят.
В коментар в чешкия вестник "Лидове новини" се казва, че съобщенията за хладното отношение на президента Буш към чешкия му колега Вацлав Клаус се дължат на личен спор между двамата политици. Причината за този спор, пише "Лидове новини", не е толкова в критиките на чешкия президент срещу войната в Ирак, колкото в неговия намек, че ако се стигне до най-лошото, американците биха променили доказателствата за иракските оръжия за масово поразяване".
Вестникът коментира и "недипломатичното изказване" на Клаус за вероятността САЩ да разположат военни бази в Чешката република, в което той сравнил евентуалното бъдещо американско военно присъствие с бившето съветско.
В светлината на дългия спор за аргументите на войната в Ирак френският вестник "Монд" посочва, че е силно впечатлен от поведението на британския премиер Тони Блеър на последната му пресконференция преди лятната ваканция. "Хората смятаха, че положението на Тони Блеър е отслабено и дестабилизирано, но на пресконференцията си... той се показа самоуверен, борбен и невероятно умел".
Същевременно "Монд" пише, че човекът, появил се пред журналистите в сряда, не прилича изобщо на онзи политик с постоянната усмивка и младежка осанка, избран от електората преди шест години". Според френския вестник по-слабата фигура на Блеър свидетелства, че се занимава с фитнес, усмивката му се появява по-рядко, макар да е по-приветлива, а тонът на гласа е президентски, независимо че в подробната си защита на досегашните постижения на правителството използва кралското местоимение "ние".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!