"Станишев отчете успешни 100 дни", информира "Труд". На извънредно заседание правителството прие програма за управление през следващите 4 г. "Това е план за приоритети и политики, които търсят подходящите механизми за реализация", поясни премиерът. Една от поставените цели е ускорено повишаване на доходите, но без да се посочват точни цифри и "съобразно с инфлацията, производителността и икономическия растеж".
"Програмна мъгла", е коментарът в "Сега". Според автора вместо програма за управление имаме просто една извънредно голяма предизборна платформа. Буди учудване пълното отсъствие на изведени приоритети според "червените" и "жълтите" картони от ЕС. "Полярни оценки за 100-те дни", пише "Сега". Мнозинството и опозицията дадоха крайно различни оценки за първите сто дни на кабинета. Парламентарните групи на трите управляващи партии са доволни от правителството, а опозицията определи първите му дни като дни на безсилието, нерешителността и хаоса.
"Какво ни чака на 101 ден", е анализът в "Монитор". Първите сто дни на правителството се коментират така - с цената на раздути политически кабинети и бордове на държавни фирми, наличната за консумация обществена баница беше старателно разделена на квотен принцип.
Според проучване на агенция "Сова Харис" поръчано от "Стандарт", народът не чака чудеса от властта". 60 на сто от анкетираните са сигурни, че кабинетът ще изкара мандата. От министрите Пламен Орешарски е с най-висока оценка. Средната оценка за правителството е малко над добър четири.
"Стандарт" публикува отговорите на Сергей Станишев пред журналисти - "Ако развържем кесията, ще обърнем лодката".
"Станишев все още няма погрешен ход", е оценката, която прави Димитър Попов, бивш премиер на България. В интервю за "Труд" той казва: "В парламента няма политически сили, които да направят друга възможна коалиция. Трябва да стане някакъв провал, който да разтърси политическите партии в парламента и дасе формират други кръгове." Според Попов правителството ще изкара мандата си.
"16 съветват министъра на транспорта", информира "24 часа". Вчера бе сформиран обществен съвет към ведомството. Участниците в него ще съветват министър Петър Мутафчиев и заместниците му при вземането на важни за обществото решения.
"СДС ще прави нова парламентарна група", съобщава "Труд". Лидерът на СДС Петър Стоянов ще направи нова парламентарна група, в която ще влязат всички депутати от ОДС без тримата от Демократическата партия. Така сините щели да изпълнят решението на Националния си съвет от вторник, с което приеха да изгонят демократите от коалиция ОДС.
"Стоянов се прави на началник жп гара Пловдив", под това заглавие е интервюто в "24 часа" с Александър Праматарски, председател на Демократическата партия. "Кризата вдясно дойде от това, че в продължение на много години СДС се разделяше вътрешно по оста власт и опозиция, а и в сегашния парламент СДС не знае дали е с опозицията, или с управляващите. След последното решение на СДС не съм оптимист за бъдещето на дясното. ДП не надценява ролята си, но винаги сме работили за единодействие", е неговата позиция.
"Сбъркан брак доведе до развода в ОДС", е коментарът в "Стандарт". Изваждането на Демократическата партия и ДРОМ от парламентарната група на ОДС показва недвусмислено, че СДС трескаво търси нова идентичност. В досегашния си формат ОДС бе резултат от недобре замислена коалиция, която трябваше да послужи на Надежда Михайлова, от една страна, като демонстрация на диалогичност, а от друга - за завземане на стратегическо
надмощие над ДСБ и Иван Костов", подчертава авторът.
"10 доказателства, че няма живот в СДС", е анализът в "Сега". Посочва се, че опитът да бъде денонсирано коалиционното споразумение на СДС с ДП нагледно доказа, че в синята партия не е останал никой, който може да прави политика. "Във вторник сутринта синият пленум задължи депутатите да изключат тримата си колеги от ДП, а вечерта се сетиха, че партията няма мнозинство в групата, с което на практика да реализира замисъла", пише
авторът.
"Стоянов иска да превърне СДС от динозавър в птица", е коментарът в "Труд". Прави се извода, че СДС има бъдеще само ако премине от дрязги в името на егоистични цели към дебат в името на общото дело. От посткостова формация, прокарваща бразди, да стане средище на събиране на хора, групи, идеи и стилове. Именно това - събирателството - бе заявката, с която СДС смени с огромно мнозинство ръководството, допълва авторът.
"Надежда Михайлова реши да прави фракция в СДС", информира "Монитор". Бившата синя лидерка ще направи фракция, която ще е алтернатива на политиката на Петър Стоянов. Фракцията ще мине под мотото на партиен съюз, който е разрешен от устава на СДС.
"Модерните болници може да се обединят в холдинг", информира "Дневник". Министерството на здравеопазването възнамерява да обедини високотехнологичните болници в страната в един холдинг, съобщи зам.-министърът на здравеопазването Матей Матеев.
"Нацията се топи, но това е само част от злото", алармира "Труд". Отбелязва се, че днес в България има ясни тенденции и процеси към деградация на структурата на населението и на нацията, на "човешкия капитал". Ние напредваме към ръба, зад който българското население няма да може да се възпроизвежда пълноценно - по цивилизования европейски модел. Спирането на деградиращия процес е задача на обществото, на експертите, на
политиците и държавата, пише изданието.
"Кой се страхува от ниски данъци", е икономическият коментар в "Труд". Експертното мнение е, че отказът от съществено намаление на данъчната тежест и от реформа на цялата бюджетна сфера лишава България от възможността да поддържа по-високи и стабилни темпове на икономически растеж и да преодолее по-бързо своята изостаналост и бедност. От това губят всички, дори и политиците, които няма да изпълнят обещанията си към
избирателите.
"Хранителната индустрия търси финансиране", съобщава "Пари". Българската хранителна промишленост изпитва сериозен недостиг на качествена суровина и липса на финансиране. От Асоциацията на хранителната и питейната индустрия ще настояват за засилено финансиране както на малки и средни предприятия, така и на едрите фермери, с гаранции от държавата.
"Влакът мина автобуса по цена", отбелязва "Труд". От 11 декември БДЖ въвежда нова тарифа. Влакът догодина остава по-изгоден от автобуса за ученици, студенти и пенсионери, които вече ще ползват 50% намаление, вместо досегашните 30%. Политиката на БДЖ ще бъде насочена към стриктно спазване на разписанието.
"Брюксел съживява надежда за "Козлодуй", пише "Сега". Комисията по външната политика на Европейския парламент гласува вчера с голямо мнозинство в Брюксел поправен текст на проектодоклада за България, който съживява надеждата, че може да бъдат спасени 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Заедно с това в документа бяха засилени някои критики срещу страната заради организираната престъпност и корупцията, но бяха отхвърлени поправки, които щяха да намалят шансовете й за приемане в ЕС
през 2007 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!