Е вропейските вестници претеглят възможните ходове на двамата фаворити за германските избори в последните дни от кампанията. Те, като цяло, не са доволни от резултатите и значението на последната сесия на Общото събрание на ООН. Френската преса коментира и правителствените планове за нова данъчна скала в страната.
Германският "Тагесцайтунг" пише, че лидерът на Християндемократическия съюз Ангела Меркел се е поддала на исканията на вътрешните си съперници, съгласявайки се да работи с "интимния си враг" Фридрих Мерц.
Изданието предупреждава, че Меркел я очаква още по-сериозна вътрешна опозиция, ако партията не успее да постигне добри резултати при вота.
"Ди Велт" защитава решението на Меркел да сътрудничи с Фридрих Мерц, без да изоставя спорния си финансов експерт Пол Киркоф. Според вестника, ако тя изостави Киркоф, това ще й спечели гласове, но няма да се приеме с одобрение от обществото.
Австрийският "Щандарт" пише, че завръщането на Фридрих Мерц на политическата сцена е "лошо за Социалдемократическата партия, защото така тя губи Киркоф като единствена мишена", но "добро за Християндемократическия съюз, защото Мерц е уважаван от всички политически сили".
Сръбският "Данас" съобщава, че Шрьодер, загрижен за предстоящите избори, е посетил турски медиен концерн във Франкфурт, за да привлече гласовете на турския електорат в Германия.
Канцлерът в сряда направи "исторически жест", въпреки, че корените му са абсолютно прозаични, пише изданието.
"Зюддойче Цайтунг" смята, че плановете за реформа на ООН са били погубени от националния егоизъм - не на последно място от страна на Съединените щати.
Смяташе се, че юбилейната среща на върха не може и не бива да завършва без сериозен резултат, но точно това се получи, пише вестникът.
Според него много играчи могат да бъдат винени за "юбилейния провал", но той обръща специално внимание на американския посланик Джон Болтън.
Австрийският "Ди Пресе" е убеден, че американците са искали да провалят реформата, макар, че добавя, че и други държави са оказали влияние.
Изданието търси вината за провалените реформи на ООН и в генералният му секретар Кофи Анан, който е трябвало да намери общите точки между различните виждания на по-ранен етап.
Германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" пише, че генералният секретар Кофи Анан е основният губещ, след като "ядрото" на реформата му е било "отстранено".
Но вестникът отбелязва, че амбициозните държави, които искаха да станат постоянни членове на Съвета за сигурност, сред тях и Германия, също са изгубили.
Френският "Монд" смята, че правителственият план за нова скала за данъка върху дохода от 2007 година, дава предимство на средната класа.Вестникът отбелязва, че след реформата, данъчното бреме във Франция ще намалее с 3,5 млрд. евро.
"Либерасион" намеква, че времето, в което идва промяната, не е случайно подбрано. Изданието се аргументира като обръща внимание на факта, че ефектите от нея ще се усетят няколко седмици преди президентските избори през 2007 г.
Германският "Берлинер цайтунг" също подозира, че зад френската данъчна реформа прозират политически цели. Вестникът предупреждава, че не е ясно как ще се финансира реформата и как тя ще се съгласува с европейските ангажименти на Франция, свързани с дефицита.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!