"24 часа" отразява предизборните изяви на някои кандидат-кметове в София.
На всички първи страници грее радостната вест, че най-сетне международно компрометираният и изхвърлен от МОК Иван Славков - Батето е бил махнат и от последния управляващ пост, на който се беше окопал десет години. Медиите пожелават успех на новия председател на Българския футболен съюз (БФС) Борислав Михайлов и неговия екип.
Пичти всичко останало в съботния печат е свързано с кметските избопи в София, които са точно след седмица.
"Бойко: Търси баланса, съветваше ме Живков". Това споделил генералът в кв. Обеля след въпрос как ще се справи с ромите. Борисов настоя за лицензиране на заложните къщи и пунктовете за вторични суровини, защото липсата на регламент насърчавала кражбите.
"450 км улици ще асфалтира наново Милен Велчев". Жълтият кандидат обяви програмата си за решаване на основните инфраструктурни проблеми на града само за 18 месеца. Пътната настилка ще се сменя паралелно с подмяна на старите водопроводи, топлофикационни тръби и други подземни комуникации, за да няма повторни разкопавания.
"Общината ще помага за школската база, обеща Дончева". Без да се меси в работата на просветното министерство, общината трябва да даде своя принос за решаването на проблемите в българското училище. Това заяви лявата кандидатка пред експерти от образованието вчера.
"Грижа за възрастните, зове Герджиков". "Да се погрижим за възрастните хора, които са болни, сами и без средства - длъжници сме им и по отношението към тях ще съдят за нас", настоя вчера Минко Герджиков. Той отиде на откриването на първия общински хоспис.
"Силната ръка е на прокурора, не в пожарната" е озаглавено интервю в
"24 часа" с Татяна Дончева.
"Проблемът с корупцията в София и държавата не е само финансов и въпрос на справедливост, той е въпрос на деморализация на нацията. Въвлечени са всички - и тези, които участват, и тези, дето не могат да вземат, ама вътрешно се изяждат", заявявя тя.
С Татяна Дончева има интервю и в "Дума" - "Искам гражданите да пожелаят София да бъде европейски град". Нейното предложение е: "Да организираме дейностите в града заради неговите жители, а не заради приватизационни аспирации, които гледат на всяко празно място като на строителен терен, а не като на място за живеене."
Дончева определя корупцията като суперприоритет, защото сега в общината не се извършва дейност, ако тя не носи приходи на определени хора.
Интервюто в "Монитор" е с Милен Велчев - "Ако София има проблеми денонощно, кметът трябва да работи 24 часа".
"Вярвам, че когато моделът на общинската администрация коренно се смени и съветниците не виждат ежедневно как се облагодетелстват висши представители на общинската администрация, повечето от тях вместо да се изкушават да вземат решения, продиктувани от частни икономически интереси, ще мислят за екипен подход в решаването на проблемите на града", смята кандидатът за кмет.
"Вторият план на кампанията в София", е коментарът в "Капитал". Преди финалната си седмица предизборната кампания в София е успяла да обхване с различните си форми 87.6% от избирателите в столицата.
Многообразните усилия за привличане на гласоподаватели към момента показват относително ниска ефективност. Почти половината - 48.7%, декларират, че кампанията им е повлияла. За 17.7% представянето на кандидат-кметовете досега е потвърдило първоначалния избор на избирателите, а общо 18% са били негативно повлияни и са се разколебали.
Кампанията е помогнала за формирате на мнението на 16% от столичните
избиратели. Данните са от представително проучване на "Маркет линкс".
"Гаврийски качва, Борисов пада, Дончева замръзва", пише "Сега". Най-сериозен спад от началото на кампанията за София има в подкрепата за Бойко Борисов и Минко Герджиков, най-сериозен ръст бележи Светослав Гаврийски, рейтингът на Татяна Дончева не помръдва, а избирателите на Милен Велчев са разколебани между него и генерала.
Това са част от изводите на социолога Живко Георгиев, основани на различни изследвания от началото на кампанията.
"Назначиха жена шеф на НСБОП", информира "24 часа". Зам.-шефовете на НСБОП отново са в пълен състав, ден след като двама от досегашните началници подадоха оставки заедно с още трима началници на направления в службата.
"Кадрови игри или криза в МВР", е коментарът по този повод в "Сега".
Посочва се, че мастодонт като МВР не само трудно се управлява, но има и периоди, в които неговата затвореност и големина пречат не само на борбата с престъпността и корупцията, но и на цялата държава.
Защото концентрацията на власт и на огромна по обем и значение информация в малко хора - в министъра и политическия кабинет, в главния секретар, в директорите на национални служби, в шефовете на регионални дирекции, е изключително опасна. Затова статуквото наистина трябва да бъде променено, смята авторът.
"Нужен ли е закон срещу корупцията", е озаглавен анализ в "Монитор".
Отчита се влошаване в справянето с проблема. Няколко пъти е предлагано да се създадат нови служби и агенции към кабинета. Според изданието изходът е да се укрепят съществуващите структури.
"Иде ли лихвеният рай", под това заглавие е публикуван анализ в "24 часа". Посочва се, че през последните седмици има оживление на банковия пазар.
Предлагат се по-добри условия за клиентите - по-ниски лихвени проценти по кредитите, по-високи по депозитите, гъвкави схеми за изплащане. Налага се изводът, че банковата система се оформя като пример за останалите отрасли в икономиката.
"Купувачът на имот е все по-капризен", казва в интервю за "Труд" Христо Илиев, главен изпълнителен директор на "Адрес груп".
"Трудно е да се предвиди пазарът на имоти в следващата година. Продавачите изчакват, купувачите също. Дори и спекулантите изчезнаха. Но тенденцията е ясна - качествените имоти, с добро местоположение са добра инвестиция. А лошо поддържаните имоти в неатрактивни райони едва ли ще поскъпнат скоро", е неговото предвиждане.
"Не съм казал, че без цигулка ще умра", казва в интервю за "Новинар" именитият цигулар проф. Минчо Минчев. Наскоро той навърши 55 години.
"Не съм казал, че ще ми бъде лесно да спра, но и не съм казал, че без цигулка ще умра. Човек трябва да си даде сметка, че е добре да те запомнят. Не искам всичко да се размаже в съзнанието на хората", споделя музикантът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!