"Либерасион" публикува една голяма снимка на първа страница: ученици, заобиколили в клас своята учителка. Снимката е от основното училище в Лийдс, което са завършили лондонските атентатори.
Скотланд Ярд, пише днешната френска преса, вече знае повече за експлозивите в метрото. Това е "бомбата на бедните", пише "Франс соар" -триацетон трипероксид, забъркана с химикали, които може да си купите в супермаркета.
Впрочем, подобна бомба Ричърд Рийд използва преди време в полета Париж-Маями. Предимствата на "евтината бомба" е, че тя не може да бъде уловена от детекторите и от кучетата.
"Монд" припомня, че трима от атентаторите са били разпознати на камерите на Кингс крос, двайсет минути преди взривовете.
Следата води от Кайро до Исламабад, отбелязва "Дофине либере", защото тъкмо в египетската столица е бил арестуван биохимик, който изглежда, че е мозъкът на атентатите.
"Репюбликен лорен", пише, че британската полиция работи съвместно с американски, египетски и пакистански колеги, че дори и с полицаи от Ямайка.
Но независимо, че атентаторите са с британски паспорти, че са с пакистански произход, че са пътували до Кайро, за "Дерниер нувел д Алзас" е сигурно едно: тези атентати са пряко свързани с войната в Ирак.
Това стана терен на ислямистите от всякакъв мащаб, откъдето те се борят с неверниците и отстъпниците. За тези ислямисти, продължава изданието, Ирак дори измести по важност доскоро сакралната палестинска кауза. А че джихадът ще се прехвърли у "агресорите", рано или късно можеше да се очаква.
Нито една страна не е на завет, пише "Дерниер нувел д Алзас", особено ако на територията и има "спящи клетки", които могат да бъдат активирани по всякакъв повод.
Но защо ще се захващат с нас? - пита "Уест Франс". Защо атакуват западните общества, които вярват в свободата, толерантността и дават равни права на мюсюлманите. Отговорът е: защото това са "богатите общества", това предизвиква ревност. Смятат ни за самозабравили се консуматори, лишени от душа, които злоупотребяват с ресурсите на планетата, които могат да липсват за следващите поколения.
В очакване на нови атаки, антитерористичните служби се реорганизират по цял свят. "Фигаро" отбелязва, че във Франция вече се изработва нова координации между спецслужбите и органите на реда.
Външното и вътрешното разузнаване ще минат под една шапка. "Фигаро" интервюира Луи Каприоли, бивш шеф на френското контраразузнаване, който казва, че трябва голяма антитерористична служба с пълна информация, контрол и средства за анализ, иначе съперничеството е неизменно и ще поперчи на всичко, смята той.
Съперничество, което е водеща тема на лятото. Не минава ден, отбелязва пресата, без Никола Саркози медийно да напомни за себе си и да не отправи предизвикателство към Жак Ширак.
Коментаторите се връщат към последния епизод в битката - две градински партита за националния празник на Франция на 14 юли. Единият е даден от президента в Елисейския дворец, а другият - само на няколкостотин метра оттам - в Министерство на вътрешните работи.
Нещо повече, Саркози е направил пред гостите си паралел между сегашния президента републиката и Луи Шестнадесети. И двамата оставали безмълвни пред гнева на масите и приближаващата революция.
"Монтань" смята, че зад предизвикателството на Никола Саркози се крият няколко важни неща: констатацията на общото състояние на Франция, както и усещането, че тя не може да бъде управлявана още 2 години по същия начин в подобна ситуация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!