"Либерасион" пише на първата си страница "Архивите на ужаса" - става дума за тъй наречения план "Кондор", създаден за елиминирането на инакомислещите в шест южноамерикански диктатури". "Този епизод, продължава всекидневникът, принадлежи към историята, но като се има предвид и случая "Папон" някои престъпления не трябва да бъдат потапяни в забрава". "Либерасион" припомня още, че старецът Пиночет, който е приятел на баронеса Тачър е бил вдъхновител и ръководител на тайната операция "Кондор". "Документите, прегледани от парижки магистрат доказвали методичния характер на прибягването към убийства, а равносметката говори за стотици и дори хиляди жертви".
"Монд" се връща на Стария континент и заявява, че "войната в Чечения предизвиква истинска хуманитарна катстрофа; повече от половината население - около 350 хиляди души са избягали вече от бомбардировките". "За два дена са били нанесени 150 въздушни удара от самолети, отчита "Паризиен", и 100 от хеликоптери". "Въпреки това, заявява пред "Фигаро" руският премиер, Чечения няма да се превърне във втори Виетнам". Владимир Путин добавя още, че тази "малка република не представлява самостоятелна държава; тази територия принадлежи на Русия и нашата цел е да възстановим спазването на човешките права". По-нататък в интервюто руският премиер споделя, че "Грозни се е превърнал в огнище на международния тероризъм и бандитизъм и в един от световните центрове за трафик на наркотици и оръжия, а дори и за търговия с хора".
Друг министър-председател, но този път Лионел Жоспен, според Трибюн, се изправя пред края на епоха, заради аферата със студентската взаимоспомагателна каса МНЕФ и заподозрения министър на икономиката. "За първи път от две години и половина, добавя по темата "Сюд уест", премиерът се оказва в наистина неудобна ситуация; шефът на правителството се изправя пред най-деликатното изпитание от мандата си". "Ендепандан" резюмира аферата по следния начин: "600 хиляди франка хонорар, за които правосъдието подозира, че са от съчувствие в афера с подправени документи". "Нис матен" обаче припомня, че "хонорарите на адвокатите са свободни, а заплащанията не трябва задължително да са придружени с договор". "Ест репюбликен" отбелязва, че цялата тази история засяга единствено адвоката Строс-Кан, а не мининстъра.
Френският печат днес - 2 ноември 1999 год.
"Либерасион" пише на първата си страница "Архивите на ужаса" - става дума за тъй наречения план "Кондор", създаден за елиминирането на инакомислещите в шест южноамерикански диктатури".
2 ноември 1999, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!