Както и да е, но "липсват 15 млрд. евро в касите", е заключението на "Паризиен". А за да бъдат върнати, явно са добри всички средства. Изданията ги обвързват с предстоящия закон за президентска амнистия: "Е добре, платете сега", пише по този повод "Франс соар". И определя амнистията като "шагренова кожа".
Друг голям сюжет във френската преса е, разбира се, срещата на Г-8. "Юманите" смята, че срещата е преминала "без ясни контури". Всички издания обаче са съгласни, че Африка е спечелила доста и е заела централно място в дебатите. Според "Фигаро" Африка е била истинската звезда на срещата, отхвърляйки на заден план останалите икономически теми. В тази връзка "Паризиен" цитира думите на Ширак, че "тази среща е трябвало преди всичко да бъде среща за Африка". Вестникът смята, че помощта за черния континент се е превърнала в икономически приоритет за най-развитите държави.
"Либерасион" пък се пита как срещата в Кананаскис ще повлияе върху израело-палестинския конфликт и намира, че Буш е останал в самота с бъдещата си стратегия. Междувременно, подчертава "Фигаро", Русия е безспорната друга звезда на срещата. И определя случилото се като най-голямата политическа победа на Владимир Путин след 11 септември.
И отново към Близкия изток. Съзнавате ли какво е да вземеш матура в ивицата Газа, пита "Монд" и публикува подробен репортаж за съдбата на момче от Рамала, тръгнало да полага матура в палестинско училище. Много скоро той и негов приятел са били задържани от израелски патрул и се озовават на земята, с ръце на гърба, под дулото на оръжията. И така половин час. След което момчетата все пак стигат до училище, но научават, че изпитът е анулиран, понеже навсякъде е въведено военно положение. Коментарът на палестинския ученик е следният: "12 години ходим на училище за този момент и изведнъж се оказва, че надеждата ни за гимназиална диплома е отнета." "Монд" уточнява, че тази година 50 000 палестински ученици ще имат подобна съдба - училищата са закрити.
И сега - към една корейска радиоваканция. Историята е от днешния брой на "Либерасион" и разказва какво се случва в Южна Корея, след като внезапно в ефира на популярна радиостанция прозвучава новината, че германците са изключени от Мондиала като следствие от положителна допингпроба на техни играчи. След броени минути ръководството на радиото отстранява водещата и опровергава новината, но улиците на Южна Корея започват да се пълнят с ликуващи. Злото е вече сторено. Водещата се самоопровергава в ефир, че е била подведена от съобщение, дошло на мобилния й телефон. Така че понякога щастието е краткотрайно като телефонен разговор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!