Самият Рафарен е "непознат" за широката публика. Може би поради това и е бил избран. "Експрес" отбелязва, че той несъмнено е от най-малко нарцисистичните хора от политическата класа. Един непознат, обкръжен от две звезди - така го представя "Експрес" и го извежда на челно място в компанията на Ширак и на Ален Жюпе. Според изданието Жюпе е бил видян навсякъде по двата тура на президентската кампания и сигурно дърпа конците на заден план.
"Нувел обсерватьор" пък се опитва да проникне в тайната на някои назначения. "Поен" посвещава цели страници на същата тема и съзира в назначенията мрежата на Никола Саркози и на Франсоа Байру. "Експрес" прави пълен портрет на Рафарен и го озаглавява "Рафароскоп".
"Нувел обсерватьор" обръща поглед към предстоящите парламентарни избори и пресмята какви процента може да вземе крайната десница. "Поен" в тази връзка е притеснен за 125 мандата.
Седмичниците се връщат и към атентата от Карачи, където загинаха 11 френски граждани. Според "Поен" Карачи е "ислямистки погреб". "Експрес" говори за атентат, който носи марката на Бин Ладен. Въпросът на изданието е: инженерите са загинали, защото са били французи или са били избрани случайно като хора, идващи от Запад?
"Експрес" очертава поредица, в която личат антифренски настроения. Преди три месеца е имало подобен атентат срещу французи край Кабул. Изданието припомня, че 500 френски войници в момента са ангажирани в Афганистан.
"Поен" също тръгва в анализа си по две писти: групи на "Ал Кайда" или местни ислямисти в Карачи, готвили се да действат от години. Изданието уточнява, че много чужденци в Пакистан вече си стягат куфарите, Ке д'Орсе вече организира закрилата на около 500 френски граждани.
В седмичниците се говори и за съдбата на двете Кореи, където за пореден път бежанци от севера се отправят на юг. "Експрес" е категоричен, че присъстваме на втората най-силна вълна след глада през 1995 г. в Северна Корея.
И накрая ще приключим с фестивала в Кан. На известния филмов фестивал е отделено, разбира се, много място. Интервю с големия режисьор Дейвид Линч, председател на журито, може да прочетете в "Експрес". В него авторът на "Туин пийкс" говори за предпочитаните си режисьори (Хичкок, Били Уайлдър, Фелини, Бергман) и обяснява, че за него музиката е също толкова важна, колкото и актьорът...
В "Нувел обсерватьор" откриваме интервю с Майкъл Мур, автор на документален филм за наличието на оръжия в САЩ. "90% от оръжието е в ръцете на белите, които живеят в добри квартали - твърди режисьорът, - което обяснява и голяма част от убийствата в тези среди."
И накрая завършваме с думи на Уди Алън, който представи на фестивала своя последен филм. На въпрос на журналист дали е прекъснал сеансите си по психоанализа, режисьорът на "Манхатън" отговаря: "Да, имам чувството, че постигнах равновесие в живота си. Изпитах желание да спра. Иначе можеше и да се самоубия, но психоаналитикът се оказа по-хитър и ме беше накарал предварително да платя пропуснатите сеанси..."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!