Три жени днес са по първите страници на френската преса. На първо място, Сафиа, нигерийката оправдана в прелюбодеяние, на която "Юманите" посвещава основно място в броя си. Тъкмо благодарение на международното обществено мнение, животът на Сафиа е бил спасен, обяснява изданието, докато съдебният състав е настоявал тя да бъде пребита с камъни. "Ала Сафия Хюсеини, майка-прелюбодейка, все пак е била спасена от Шариата. Тя се изплъзна от камъните", отбелязва "Либерасион" и разказва как тя е плакала, когато е чула новината и благодарила на Бога преди да се върне в родното си селце.
Друга жена пък виждаме на корицата на седмичника "Интелижан": бъдещата кралица на Мароко Лала Салма. За първи път, обяснява изданието, в историята на това кралство е била обявена предварително сватбата на Негово Величество. В Мароко тази публичност е равносилна на малък земетръс, твърди изданието. Бъдещата кралица е сериозна и модерна. Тя иска тъкмо брак и не била склонна на полигамия. Освен това Лала Салма била архетип на модерната мароканка: образована, и твърде активна в сектор, който фасцинира краля: информатиката.
И накрая от първите страници на вестниците ни гледа снимката на американската актриса Хoли Бери, която заедно с актьора Дензъл Уошингтън завоюва съответно престижните Оскари за най-добра женска и най-добра мъжка роля. "Паризиен" отделя доста място на красивата Холи Бери и на сълзите и по време на церемонията, посветени на всички цветнокожи без име и лице.
"Льо Солей" в Дакар подчертава, че най-сетне вратата на Оскарите се отвори за цветнокожите. А "Монд" дори говори за истинска "афро-американска нощ".
Освен това "Монд" говори за усилията на Ясер Арафат да стигне до Бейрут за срещата на Арабската лига. Специалният пратеник на изданието в Рафа, в крайната южна точка на Газа, разказва за гнева на младите араби към ограниченията, наложени на Арафат.
"Ню Йорк таймс" пък твърди, че "дори американците да притиснат Шарон да разреши на Арафат да отиде в Бейрут, участието на палестинския лидер в срещата пак било проблематично". Според "Фигаро" в Бейрут ще се играе на покер, защото иракската делегация ще гледа да е милозлива и симпатична. Според изданието една от целите на срещата е да се обмисли какво ще стане в Ирак "след Садам". "Монд" пък разказва ,че "сателитната теелвизия е новото оръжие на иракския лидер: директно в ефир принуждават да проговарят близките на известни опозиционни дейци, които на всичкото отгоре отправят и посланието - "дръжте се спокойно или ще избият семействата ви".
Освен това афганистанците очакват своя крал, допълва "Фигаро", който прекара цели 28 години в изгнание в Италия. И сега, на 87 години, ще се върне в страната, която е напуснал отдавна. "Фигаро" настоява и че Кабул в бързи срокове трябва да изгради афганистанска национална армия.
Проблеми има не само в Третия свят, има ги и в Европа, настоява "Фигаро" и прави обширен репортаж за граничните проблеми между Лондон и Париж. Причината е трафикът на нелегалните емигранти. Става въпрос за поне 88 000 емигранти, които според британските власти са се измъкнали от френската полиция. "Монд" и "Фигаро" пък разглеждат президентските избори през призмата на частния бизнес. Според "Монд" работодателите търсят либерален президент, а според "Фигаро" - дързост и нови идеи. Въпросът е кой от претендентите покрива тези искания.
Френският печат днес - 26.03.2002 год.
Три жени днес са по първите страници на френската преса. На първо място, Сафиа, нигерийката оправдана в прелюбодеяние, на която "Юманите" посвещава основно място в броя си. Тъкмо благодарение на международното обществено мнение, животът на Сафиа е бил спасен, обяснява изданието, докато съдебният състав е настоявал тя да бъде пребита с камъни. "Ала Сафия Хюсеини, майка-прелюбодейка, все пак е била спасена от Шариата.
26 март 2002, 10:43
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!