Ех, ако само бяхте дошли вчера! Вчера, макар и гощавката да не бе голяма в Афганистан, дори и да нямаше блюда, покрити със сос, приготвен на основата на военни лаврови венци, все пак имаше нещо. А днес, днес могат да се намерят само остатъци, трудни за претопляне. Френските сили - скромен контингент от 60 души, все още тъпчат на място в Узбекистан. Доста строга е по този повод реакцията на "Репюблик дю сентр", който отбелязва, че френските пилоти от началото на операцията очакват с нетърпение сигнала за действие, но не знаят нито за къде ще се отправят, нито къде ще се приземят. Още по-лошо, френските сили, натоварени със задачата да охраняват летището в Мазар-и-Шариф, все още очакват с оръжие в ръка разрешение да влязат в Афганистан.
Доста бурна е реакцията на френската преса и по повод изявлението на министър-председателя Лионел Жоспен, че самолетоносачът "Шарл де Гол" ще пристигне в северната част на Индийския океан. Френският премиер наистина не се шегуваше, като отбеляза, че целта на тези действия е да бъде предотвратено евентуално бягство на Осама бин Ладен по вода, недоумява "Ла Либерте дьо Лест". "Не само, че сме наистина удовлетворени, че съоръжението, струвало на Франция 20 милиарда франка, може да послужи за нещо, но пък от подобно изказване, сме и още по-учудени в географски смисъл, от разкритието, че Афганистан има излаз на море", иронично добавя вестникът. В крайна сметка, заключава от своя страна "Льо Бери репюбликен", може вече спокойно да се направи заключението, че Афганистан е страната, където френските военни никога не могат да достигнат. Факт, даващ повод на вестника да зададе въпроса - френското мнение и позиция имат ли все още някаква тежест на международната сцена? А "Пари Норманди" направо отсича - днес Франция е унижена. Страната изглежда така, сякаш си открадва от победата, отнасят се с пренебрежение към военната и хуманитарната й помощ, а дипломатическите й усилия също не са възнаградени, имайки предвид, че общата среща за бъдещето на Афганистан, която е под егидата на ООН, ще се проведе в Германия.
И от военните и международни към вътрешнополитическите проблеми на Франция. "Мишената Вайан", обявява във водещото си заглавие "Паризиен", визирайки недоволството на френските полицаи, протестиращи от няколко дни в страната. И разбира се, първият, който е поставен на мушката, е министърът на вътрешните работи Даниел Вайан. Темата за сигурността е широко застъпена от "Фигаро", "Сюд Уест", "Репюбликен Лорен", а "Франс Соар" цитира бившия вътрешен министър Жан-Пиер Шевенман, според когото срещу несигурността трябва да бъде изправена много смелост.
Френският печат днес - 23.11.2001 год.
Ех, ако само бяхте дошли вчера! Вчера, макар и гощавката да не бе голяма в Афганистан, дори и да нямаше блюда, покрити със сос, приготвен на основата на военни лаврови венци, все пак имаше нещо. А днес, днес могат да се намерят само остатъци, трудни за претопляне. Френските сили - скромен контингент от 60 души, все още тъпчат на място в Узбекистан.
23 ноември 2001, 11:23
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!