"Фигаро" представя на първата си страница "терористичната хипотеза" за катастрофата в Тулуза. Изданието се обляга на източници на списание "Вальор Актуел". Направено е описание на заподозрян, който обаче е станал жертва на експлозията. Вероятно неговият произход е френско-тунизийски. И са му обещани, като на всички камикадзета, 70 девици във вечността като компенсация за жертвата му. Според разследването 35-годишният Хасан е бил посветен във фундаментализъм от имам в покрайнините на Тулуза.
По този повод "Франс-Соар" прави равносметка за щетите, причинени от варварството в сърцето на новия свят. Вестникът резюмира явлението с думите: "Патриотизъм за пример срещу ограничен фанатизъм". Изданието е обезпокоено, че наблюдаваме кръстоносен поход срещу свещена война. Прякото последствие от всичко това бе внезапното цензуриране на филми, телевизионни емисии и книги, осмеляващи се да внушат критики относно военните инициативи на Буш-син.
"Еко" констатира последствията от атентатите върху световната икономика. Изданието се пита дали събитията ще спрат процеса на глобализация. Или, напротив, ще му дадат стимул. Въпросът разделя и англо-саксонските коментатори. "Монд" се допитва до италианския философ Тони Негри, който споделя, че сега трябва да се установи нов живот, който да не бъде нито на талибаните на доларите, нито на петролните талибани.
А иначе, що се отнася до истинските афганистански талибани, "Репюбликен Лорен" смята, че политиката на натиск е на път да даде по-добри резултати, отколкото масивен удар. Вестниците днес нищят и дебатите във френския парламент. "Паризиен" подчертава, че въпреки традиционната предизборна борба, Франция се ангажира да подкрепи Съединените щати. "Прогре" приветства постигнатото съгласие за премерен ответен удар. "Да на ответния удар, включва се "Либерте Дьо Л`Ест", но с уговорката, че ако става дума за отговор в рамките на правосъдието.
Франция даде принципното си съгласие да предостави въздушно пространство на американските самолети и изпрати два кораба да правят обиколки в Индийския океан, както информира "Репюблик Дю Сантр". Но къде е Франция?, пита "Фигаро". "Тя изглежда се крие зад канцеларщината, продължава вестникът. Но дали това е най-доброто оръжие за победа над тероризма? "Юманите" цитира премиера Жоспен, който подчерта, че заплахата не трябва да оставя на заден план важността на проблеми като Близкия изток, развитието, околната среда... "Либерасион" споделя впечатленията си от дебата във френския парламент. Изводът е, че Националната асамблея се показа солидарна, но не и войнствена. "Либерасион" завършва с думи на бившия президент Валери Жискар Дестен: "Така, както сектите не представляват нашите религии, така и тероризмът не представлява исляма".
Френският печат днес - 04.10.2001 год.
"Фигаро" представя на първата си страница "терористичната хипотеза" за катастрофата в Тулуза. Изданието се обляга на източници на списание "Вальор Актуел". Направено е описание на заподозрян, който обаче е станал жертва на експлозията. Вероятно неговият произход е френско-тунизийски. И са му обещани, като на всички камикадзета, 70 девици във вечността като компенсация за жертвата му.
4 октомври 2001, 10:48
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!