Вр ра бе погребано тялото на убития корсикански националист Франсоа Сантони. Медиите обаче не бяха допуснати на церемонията. Ето защо "Франс Соар" публикува снимка от друго погребение, придружена с щампа "Забранено". "Либерте Дьо Л`Ест" пък е забелязал табела "път без изход" на една от улиците на потъналото в скръб село на Сантони. Изданието открива дълбок смисъл в този надпис, натоварен с намеци. Без изход бяха журналистите, на които попречиха да си вършат работата. Няма изход за убитите корсикански националисти. Без изход е и пътят към мира на острова, минаващ през процеса Матиньон... За най-големите песимисти политиката на правителството е едно фиаско. Министър-председателят допусна огромна грешка, като прие да разговаря с националистите, преди да е наложил условието за прекратяване на всяка форма на насилие.
"Трибюн" се пита дали 13-те куршума, които убиха Сантони, ще са фатални за споразуменията в Матиьон за Корсика. "Еклер Де Пирене" признава, че заинтригуван от факта, че вече трийсетина години продължава да бъде вземана насериозно банда подстрекатели, бандити и убийци. За това, че бяха толерирани техните фашистки изявления и всички си затваряха очите пред непрестанните им убийства. По-лошото е, че националистите бяха един вид узаконени. "Еклер Де Пирене" поставя въпроса как от една страна може да бъде съден Милошевич или да се изразява възмущение заради изявленията на крайната десница по отношение на имиграцията. А от друга страна, да се признава корсиканския национализъм.
За "Фигаро" изходът е ясен. Националистите целят незамисимост и ще останат непреклонни в това си искане. Затова трябва да да се даде думата на самите корсиканци чрез местен референдум. Макар при всеки резултат 80 на сто от тях да изразяват верността си към Франция, 250 хиляди корсиканци са заложници на шепа размирници.
"Миди Либр" отново се връща на мирния процес, като посочва, че върху него бе нанесен тежък удар. Но за да бъде продължен процесът Матиньон, а това трябва да стане, е необходимо националистките лидери да осъдят убийството на Франсоа Сантони и да помогнат за разкриването на виновниците. "Юманите" споделя това мнение, като отбелязва, че мирният процес не е мъртъв. Вестникът споделя, че именно корсиканският народ трябва да стане основното действащо лице в определянето на бъдещето си и неговият глас да се чуе.
"Дерниер Нувел Д`Алзас" отбелязва 10-та годишнина от "началото на края на Съветския съюз". Разпадане, което предизвика огромни сътресения. "Юнион" разкрива, че за тези десет години стандарта на живот на руснаците не се е подобрил. С изключение на най-хитрите, които забогатяха в нарушение със законите, когато такива изобщо съществуват. А иначе, свободата на печата е относителна, несигурността се увеличава. А Русия не успява да наложи тежестта си в световен дипломатически план. Един на всеки двама руснаци изпитва носталгия по комунистическия режим. "Какъв ще стане Горби?", пита се "Паризиен". И информира, че Михаил Горбачов се впуска в телевизионна кариера. Той ще завърти серия от филми за живота на големите държавни мъже от края на ХХ век.
Френският печат днес - 20.08.2001 год.
Вчера бе погребано тялото на убития корсикански националист Франсоа Сантони. Медиите обаче не бяха допуснати на церемонията. Ето защо "Франс Соар" публикува снимка от друго погребение, придружена с щампа "Забранено". "Либерте Дьо Л`Ест" пък е забелязал табела "път без изход" на една от улиците на потъналото в скръб село на Сантони.
20 август 2001, 10:49