Сто хиляди противници на глобализацията се стекоха от различни посоки в Генуа. Вестниците не пропускат да отбележат събитието. "Паризиен" насочва вниманието на полицейската мобилизация, която трябва да създаде условия на Големите спокойно да обсъждат набелязаните теми по време на срещата си. "Трибюн" и "Дофине Либере" определят града като временно седалище. А според "Юманите" сега Генуа е затворен град. "Кроа" и "Ест Репюбликен" се надяват, че богатите ще чуят вика на бедните...
"Прес Дьо Ла Манш" се чуди защо държавните и правителствени ръководители се оставят да бъдат блокирани. Можем да си представим, че в нашето време, използвайки модерни средства за комуникация, бе възможно срещата да протече като видео-конференция. Така всеки щеше да си бъде у дома, но в същото време да дискутира с партньорите си като на кръгла маса. "Репюбликен Лорен" с ирония подхвърля, че подобен род срещи могат да протекат мирно единствено, ако се провеждат в Узбекистан или Катар, например. "Журнал Дьо Ла От Марн" смята, че Г 8 губи от престижа си. И след приключването на срещата на върха ще бъдат отбелязани най-вече броя на ранените
и счупените витрини. Валери Жискар Дестен споделя пред "Паризиен", че първоначалния дух на Г 8 е изчезнал. Той припомня, че първата среща се състоя в почти пълна анонимност и безразличие от страна на света. Това се случи през 1975 г. в замъка Рамбуйе. "Фигаро" отбелязва, че се предполага, че международни институции, родени в друг контекст и замислени в различна ситуация, вече не са адаптирани към нашето време. Протестите в Генуа искат да подчертаят необходимостта от преосмисляне и преструктуриране на тези институции. Само че го правят по най-лошия начин. "Прес Осеан" приветства антиглобалистите, които успяха да наложат конструктивния диалог с богатите страни. Които пък от своя страна увериха, че ще проявят щедрост към по-слабите.
"Пари Норманди" е шокиран от факта, че проблемът не е в самата глобализация, а в несправедливия начин, по който са разпределени благата. Така възниква въпроса за разделянето на властта и богатствата, които тя контролира. Ето защо нещата стоят така - не по-малко глобализация, а по по-добър начин. "Журнал Дю Сантр" е на мнение, че малко граждански натиск не е излишен. Но Г 8 в Гьотеборг, както и преди това в Сиатъл, бяха сериозно препятствани от протести от типа, който се подготвя сега в Генуа. "Дофине Либере" припомня, че Генуа е родният град на Христофор Колумб, откривателят на Америка. А той по свой начин е създателят на глобализацията. Глобализация? Една съвременна идея, родена преди 5 века.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!